'Çoksesli' korodan çok özel konser

'Çoksesli' korodan çok özel konser
'Çoksesli' korodan çok özel konser
Devlet Çoksesli Korosu, 25'inci yaşını 16 Kasım Cumartesi saat 20.00'de Ankara CSO salonunda düzenlenecek özel bir konserle kutluyor.

Dünyanın prestijli koroları arasında yer alan Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu, 25’inci yaşını özel konserle kutluyor. ‘A capella’ olarak seslendirilecek konser, 16 Kasım Cumartesi akşamı saat 20.00’de Ankara CSO (Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası) salonunda, aynı zamanda koronun genel sanat yönetmenliğini ve daimi şefliğini de üstlenen Cemi’i Can Deliorman’ın koro şefliğinde gerçekleştirilecek. Konserde koroya ‘salon orgu’ ve ‘viyolonsel’ eşlik edecek.
Hikmet Şimşek’in 1988 yılında kurduğu ve Alman müzisyen Walter Strauss’un büyük çabalarıyla uluslararası bir tanınırlığa kavuşan, o günden bu güne dünyanın farklı yerlerinde konserler veren, birçok ödüle ve albüme imza atan Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu, 16 Kasım konserinde renkli bir repertuvara yer verecek. Aralarında Bach ve Bruckner gibi koro müziğinin en büyük bestecilerinin bulunduğu konser repertuvarında ayrıca madrigaller ve çoksesli halk türküleri de seslendirilecek.
Konserin bir başka önemi daha var. Devlet Çoksesli Korosu, kuruluşunda ve oluşumunda büyük emeği bulunan ve geçtiğimiz yıl içerisinde kaybettiğimiz değerli müzisyen Walter Strauss’un anısını da bu konserle saygıyla anmış olacak.
Devlet Çoksesli Korosu, Türkiye ’de çoksesli müziğin tanınması, yaygınlaşması ve ilginin artması için kimi zaman ücra bir köy okulunun dersliğinde, kimi zamansa büyük konser salonlarında çalışmalarını sürdürüyor. www.cokseslikoro.com


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  sanat

  ,

  Köy

  ,

  zaman

  ,

  kültür

  ,

  Konser