Colette Magny aramızda

Bundan beş yıl önce 70 yaşında bizi terk eden Colette Magny, 'Blues' adlı albümüyle Türkiyeli dinleyicilerine seslenme fırsatı buldu.
Haber: ASLI ATASOY / Arşivi

İSTANBUL - Bundan beş yıl önce 70 yaşında bizi terk eden Colette Magny, 'Blues' adlı albümüyle Türkiyeli dinleyicilerine seslenme fırsatı buldu. Magny, Türkiye'de sevilen bir ses. Yaşantısına 50 yıl önce başlamış olanlar onu iyi tanıyor. Hemen hemen aynı yıllarda etkin olan Billie Holliday ve Bessie Smith gibi isimlerle birlikte, bir dönemi sesiyle büyüledi.
Akusta Müzik tarafından yayımlanan 'Blues' sanatçının en önemli şarkılarının bir arada olduğu bir albüm. Kısacası tam arşivlik olarak nitelenebilecek olan çalışma ve blues/caz kulvarında önemli bir boşluğu dolduracağa benziyor. Özellikle yaklaşan yılbaşında yakınlarına hediye almayı düşünenlere önerebileceğimiz iyi bir seçenek olduğunu belirtmekte fayda var.
Klasiğin blues'u
Colette Magny, bu albümünde değişik bir tavır içerisinde. Albüm açılışı klasik müzik klasiği olan Chopin'in '2 Numaralı Etüdü' ile başlıyor. Blues yorumuyla kendine ait bu sıkı başlangıçtan sonra kapanış da yine bir klasik müzik örneği olan Faure'nin 'Melodie de Faure' ile gerçekleşiyor. Magny, akıp giden sesiyle her iki parçayı bambaşka bir hale dönüştürüyor.
Bu klasik açılış ve kapanış arasında çok yakından tanıdığımız ünlü müzisyen Cole Porter'ın kült parçası 'My Heart Belongs to Daddy' yer alıyor, hem de sanatçının doğaçlama farklı yorumuyla. Bunun yanında albüm blues âşıklarını fazlasıyla tatmin edecek parçalarla bezeli.
Patrice Caratini, Henri Texier (kontrabas), Claude Pou (washboard), Anne-Marie Fijal (piyano), Claude Barthelemy (gitar), Jeannot Cirillo (bateri), Dominique Mahut (perküsyon), Maurice Vander (piyano), Richard Foy (alto saksofon), Jean-Pierre Chaty (saksofon), Kako Bessot (trompet) ve Alex Perdigon (trombon) müthiş kadrosuna Magny, piyanosuyla eşlik ediyor. Genel olarak Fransız müzisyenleriyle çalışmayı tercih eden Magny, bu kadroyla harikalar yaratmış desek yeridir.
Ünlü kadın yorumcu, aslında sadece blues ya da caz parçaları seslendirmedi. Bir anlamda mozaik bir şarkı dağarcığı olan sanatçı çok önemli şarkılara kendi yorumuyla anlam kattı. Ve bu parçaları blues formunun derinliğinde sundu dinleyenlerine. Magny, her zaman politik bir tavır takındı. Ona 'militan şarkıcı' demelerinin nedeni bu. Özellikle Luis Aragon ve Arthur Rimbaud'nun şiirlerinin âşığı olarak şarkı sözleri kimi zaman şiirsel, kimi zaman da siyasi bir manifesto şeklinde oldu. Ama kaba bir
ajitatiflikle karşımıza çıkmadı.
Magny, bu albümüyle sadece blues'u değil müziğin sınırlarını genişletiyor, emin olabilirsiniz...