Contemporary İstanbul'a çok yoğun ilgi

Contemporary İstanbul'a çok yoğun ilgi
Contemporary İstanbul'a çok yoğun ilgi
22 ülkeden 104 sanat galerisi ve 500'den fazla sanatçının işlerini ağırlayan çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul'un dün akşam gerçekleştirilen açılış törenine ilgi çok yoğundu. Kültür Bakanı Ömer Çelik'in de katıldığı açılışta kalabalık nedeniyle galeri standlarını gezebilmek hayli zordu. 16 Kasım Pazar günü sona erecek fuarın Karaköy Liman Restoran'da yapılan açılış partisinde ise yüzlerce davetli kalabalıktan dışarda kaldı.

Çağdaş sanatın dünyadaki önemli etkinlikleri arasında yer alan Contemporary İstanbul , dokuzuncu kez kapılarını açtı. Lütfi Kırdar’ın yanı sıra İstanbul Kongre Merkezi’ne de yayılan fuara bu yıl, 22 ülkeden 104 çağdaş sanat galerisi 520 sanatçıyla katılıyor. 75 bin ziyaretçiyi ağırlaması beklenen fuar, 16 Kasım Pazar günü sona erecek.
Akbank Private Banking’in ana sponsorluğunda Yıldız Holding ve 42 Maslak’ın ise ortak sponsorluğunda düzenlenen fuarın bu seneki katılımcı galeriler arasında Galerie Lelong (Paris), Marlborough Galleries (New York), Rampa (İstanbul), Emmanuel Fremin (New York), Galerie Javier Lopez (Madrid), Kashya Hildebrand Gallery (Londra), Galerie Kornfeld (Berlin), Galeri Nev (İstanbul), Heis Gallery (Fukuoka-Japonya), Galerie Pilar Serra Barbara Paci (Roma), Dirimart (İstanbul), Andipa Gallery (New York) ve yakında İstanbul’a da açacağı mekan ile Galleria Russo (Roma) yer alıyor.

Contemporary İstanbul’un dün akşam gerçekleşen açılışına ilgi hayli yoğundu. Binlerce davetli kalabalık nedeniyle galeri standlarını gezmekte hayli zorlandı. Fuarın ArtNews İstanbul dergisinin ev sahipliğinde Karaköy Liman Restoran’da düzenlenen açılış partisinde de yüzlerce davetli kalabalık nedeniyle dışarda kaldı. 


Kültür Bakanı Ömer Çelik (ortada), fuarı Ali Güreli (solda) ve Hasan Bülent Kahraman eşliğinde gezdi.
Fuarın dünkü ön açılışına Kültür Bakanı Ömer Çelik de katıldı. Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, Contemporary Istanbul İcra Kurulu Üyesi Hasan Bülent Kahraman ve Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’in karşıladığı Çelik, fuarı gezip Güreli ile Kahraman’dan bilgi aldı. Contemporary İstanbul’un çok başarılı bir organizasyon olduğunu söyleyen Çelik, “Bu sene programın ucunu bıraktım, bizzat açılışa katılmak istedim. Burada hakikaten dünya standardında işler yapılıyor. Uluslararası bir sürü galeri burada. Çok eski galeriler burada. Genç sanatçılar burada. Yerli ve yabancı sanatçılar bir arada. Çok önemli satışlar yapılır. İstanbul bu fuar sayesinde giderek çağdaş sanata yön veren bir şehir haline geliyor. Bir çok şeyi ilk defa burada görüyoruz. 2-3 yaşında galeriler var. 25 yaşındaki galerileri de gezdim. En klasik eserleri de görüyoruz, pop art diyebileceğimiz, dijital sanat diyeceğimiz eserleri de görüyoruz. Entelektüel açıdan da çok kışkırtıcı bir yer burası. Küresel ve yerli atölyeler burada. Koleksiyonerler burada. Halkımızın kitlesel halde katıldığı organizasyonlarından biri oldu” diye konuştu.
“Resmi açılışa bakan olarak katıldım ama fuarı kendim için de geziyorum. Siyaset ve felsefeyle ilgili yaptığımı birçok okumanın burada aslında pek çok karşılığını görüyorum. Beni yeniden düşündüren eserler görüyorum. Benim açımdan bir beyin fırtınası oluyor” diyen Bakan Çelik, herkese 9. Contemporary İstanbul’u gezmeleri tavsiyesinde bulundu.

Nuri Bilge Ceylan sergisi Akbank Sanat standında.

Contemporary İstanbul bu yıl sanat edisyonlarının, çoklu sanatların farklı formatlarının, kavramsal boyutlarının sunulduğu, tartışıldığı ve paylaşıldığı yeni girişim ve inisiyatifi CI Editions’ı da hayata geçirdi. Sınırlı sayıda üretilen özel edisyonların yaygın dağıtımını sağlayacak CI Editions, sanatın daha geniş izleyici grubunun yanı sıra yeni sanatseverler ile buluşmasında alternatif bir kanal yaratıyor. Mustafa Horasan, Hale Tenger, Buğra Erol, Fırat Engin, Orhan Cem Çetin, Ali Emir Tapan, Ardan Özmenoğlu, Ahmet Polat, Erdoğan Zümrütoğlu, Gözde Türkkan, Book Lab, Seçkin Pirim, Ahmet Duru, Selçuk Ceylan, Sıtkı Kösemen, Özlem Günyol ve Mustafa Kunt CI Editions’a özel edisyon üreten sanatçılar arasında.

Plugin Istanbul Yeni Medya Bölümü, 2. senesinde, sanatsal anlamda daha geniş bir alanı kapsamayı hedefliyor. Sadece video sanatı değil, ses ve ışık enstalasyonları, etkileşimli ve jeneratif sanat işleri, iç mekan mapping projeleri, robotik tasarımlar Plugin Istanbul’da yer buluyor.

Çin çağdaş sanatına farklı bir bakış ile 2010’dan beri Çin video sanatı koleksiyonerliği yapan Dr. Michael I. Jacobs’ın gözünden Çin video sanatını görüleceği “Now You See” sergisi 18 genç sanatçıya ait seçkiye yer veriyor. Dünya çapında tanınmış Liu Bolin and LIo Dao gibi sanatçılar fuara konuk oluyor.
CI Dialogues konferans programında “Gelecek Bugündür - Çin’de Çağdaş Sanat” ve “Çin’de Sanat Arenası, Piyasası ve Kuruluşları” oturumları ile Çin sanatı mercek altına alınıyor.
CI Dialogues konferans programı 2014 yılında da güncel sanatın uluslararası fikir liderlerini tartışma ve konuşmalar ile bir araya getiriyor. Konferans programının bu seneki teması “The Other Art. Alternatives. Choices. Options”. Fuar alanında gerçekleşecek konferansta “Koleksiyonerliğin Geleceği”, “Çağdaş Sanatın Bugünü ve Yarını”, “Ses Sanatı” ve “Yarının Fuarı” gibi konular tartışılıyor.
Sotheby’s International Yönetim Kurulu Başkanı Robin Woodhead, Christie Hong Kong Çağdaş Sanat Müzayede Müdürü Lauré Raibut, Artnet Kıdemli Başkan Yardımcısı Roxanna Zarnegar, Loop Sanat Fuar Direktörü Emilio Alvatre, CI Dialogues katılımcı konuşmacıları arasında yer alıyor.

CI 90 Minute Shows ise her 90 dakikada bir, bir sanatçının solo şovunun kurulup, sunulup, tartışılıp, kaydedilip, başka bir sanatçının kurulumu için tekrar boş bir alan bırakılarak oluşturulan bir mekan-sergisi. Contemporary İstanbul Program Direktörü Marcus Graf’ın küratörlüğünü üstlendiği serginin sanatçıları Ali Emir Tapan, Mehmet Ali Uysal, Charlie Stein, Lukas Ulmi, Fani Zguro, Ansen, Gentian Shkurti, Island 6, Orhan Cem Çetin, Gallery on the Move (Anri Sala, Dora Garcia, Kajsa Dahlberg, Pipilotti Rist), Beyli Peter, Voldemars Johansons, Özlem Günyol & Mustafa Kunt, İsmail Necmi, Ozan Kerem Bayraktar, Buğra Erol, İrfan Önürmen, Fırat Engin, Mariam Natroshvili & Detu Jintcharadze, Anthony Laurut ve Fred Farrow olarak yer alıyor.