'Cool' lafının gerçek karşılığı

'Cool' lafının gerçek karşılığı
'Cool' lafının gerçek karşılığı
80'ine yaklaşsa da anlatacakları tükenmeyen Leonard Cohen, yeni albümünde de hayat, ölüm, suç, tanrı gibi meselelerle kapışmasını her zamanki zarafetiyle sunuyor
Haber: SEDA NİĞBOLU / Arşivi

2011 Ocak ayının son haftası popüler müzik tarihinde çoğunlukla Lana del Rey’in ilk albümünün çıktığı tarih olarak hatırlanacak. Sayısı belki daha az ama çok sadık bir grup içinse 1960’lardan bu yana söylediği her sözü pür dikkat dinledikleri Leonard Cohen’in yeni albümünün nihayet yayınlanmasıyla anlam kazanacak.
İki albüm arasında zamandan başka hiçbir ortaklık yok gibi görünse de, müzik endüstrisinde ve dinleyici taleplerinde nelerin değiştiğini çok da iyi anlatan iki ekstrem örnek karşımızdaki. Bir tarafta anlatacak hikâyesi olmadığından başkalarının hikayelerini, görünümünü, söylemlerini ödünç alan bir fenomen. Diğer taraftaysa hikâyelerinden başka sunacağı hiçbir şey olmayan ve anlatacakları artık 80’lerine yaklaşsa da hiç tükenmeyen, aksine giderek bilgeleşen, olgunlaşan bir yazar. 

Bu sefer blues etkili 
‘Old Ideas’ sadece ‘Dear Heather’in yedi sene ardından gelmesiyle önemli değil. Asla değişmeyen, her daim sırtınızı yaslayabileceğiniz Leonard Cohen sadeliği düşünülürse yeni bir Cohen albümü olması, önem verilmesi için de yeterli bir sebep. Müzikal anlamda ondan kimse ani değişimler beklemiyor, ama bu sefer blues, bir etki olarak girmiş Cohen’in müziğine. Ama tabii ki keskin hatlarla değil, her daim ön plandaki şairene dizelerini –sıklıkla kadın vokaller eşliğinde- aktarırkenki yeni bir anlatım aracı olarak...
Bir zamanlar ‘Future’da geleceğin cinayet olduğunu buyururken şimdi ‘The Darkness’ta “geleceğim yok, günlerim sayılı biliyorum” diyor Cohen, karanlık ama sükûnetini asla bozmayan bir şekilde. ‘The Darkness’ blues’vari eğilimleri anlatmak için de albümün merkezi parçası.
Cohen’in hayat , ölüm, suç , tanrı gibi büyük meselelerle sonu bir Budist manastırına kapanmasına kadar varan kapışması albümün her saniyesinden her zamanki zarafetiyle usul usul akıyor. Reed’in canlı performansını izleyen bir arkadaşım yeni zamanlarda ‘cool’ kelimesinin yanlış kullanıldığını, asıl bu yaşta 3 saat boyunca hikâyelerini yorulmadan anlatan bu adamın cool olduğunu söylemişti. ‘Old Ideas’ bunun 2000 sonrası Cohen albümleri arasındaki en iyi kanıtı.