Coşku sokaklara taştı

8'inci Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nin coşkusu önceki gece sokaklara taştı.

İSTANBUL - 8'inci Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nin coşkusu önceki gece sokaklara taştı. Babylon'da sahneye çıkan Mardi Gras bb. hızını alamayınca konserine sokakta devam etti. Gece yarısından sonra Asmalımescit civarındaki sokaklarda ve meyhanelerde çalmaya devam eden grup bol alkış aldı.
Festival, dün gece konseri izdiham yaratan Sting'in ardından bugün, müziğinde sürekli bir arayışın enerjisini taşıyan İsveçli piyanist Esbjörn Svesson ve pop müziğe yeni soluk getiren Portekizli topluluk Pink Martini'yi ağırlayacak.
Saat 19.30'da CRR Konser Salonu'nda sahneye çıkacak genç piyanist Espjörn Svesson, sürekli bir arayışın peşinde... Öyle ki piyanosunun içine uzanıp tellerden gitar sesi yakalamaya çalışıyor, vurgularla denemeler yapıyor, orkestral düzenlemelerden ilham alan türlere dalıyor. Müzikal dengenin hassasiyetine özen gösterip değişik dokuları kararında bir karışımla birleştiren Svesson, müziğini şaşırtıcı melodik çeşitlemelerle ve akılda kalıcı motiflerle renklendiriyor.
1980'lerin ortasında başladığı müzik kariyerine sürekliliğini koruyan üçlüsüyle devam eden Svesson'ın müziğini farklı kılan bir diğer özellik de belirli bir stilin güvencesine sığınmaması. Svesson üçlüsüyle birlikte bugüne kadar tam altı albüm kaydetti.
İsveç ve Danimarka'daki caz sahnelerinin önemli gruplarından Svesson Trio, Jazz-Baltica ve Montreux Caz Festivali'ndeki unutulmaz performansları ve son dönemdeki 'From Gagarin's Point of View', 'Good Morning Suise Soho' gibi kusursuz albümleriyle yıldızını gittikçe yükseltiyor. Tel: 0212 293 31 33 (Kültür Sanat)