Craft Tiyatro'dan feminist bir hiciv: Hepimizin Öyküsü Aynı

Craft Tiyatro'dan feminist bir hiciv: Hepimizin Öyküsü Aynı
Craft Tiyatro'dan feminist bir hiciv: Hepimizin Öyküsü Aynı
Craft Tiyatro, yeni oyunları 'Hepimizin Öyküsü Aynı' ile İtalya'nın dünyaca ünlü tiyatrocu çifti Dario Fo-Franca Rame'nin 'Kadın Oyunları' serisinden üç kadın öyküsü anlatacak.

RADİKAL – Craft Tiyatro sezona, İtalyan oyun yazarı çift Dario Fo-Franca Rame’nin kaleminden çıkan, dünya çapında hayli popüler olan ‘Kadın Oyunları’ serisiyle taze bir giriş yapıyor. İpek Bilgin yönetiminde ‘Hepimizin Öyküsü Aynı’ adıyla sahnelencek oyun için; Nobel Ödüllü yazar Dario Fo ile 2013 yılında hayatını kaybeden tiyatrocu eşi Franca Rame’nin yazdığı mizahla örülü feminist metinlerden üçü seçilmiş: Uyanış (İşçi kadın), Yalnız Kadın ve Bir Ana (Orijinal metinde Teröristin Anası). Metinler; farklı profillerden, sınıflardan kadınların mücadelelerini, başlarına gelenleri ironik bir dille anlatıyor. Monologları sahnede Pınar Çağlar Gençtürk, İrek Sak ve Hatice Aslan’dan izleyeceğiz. İtalyan çiftin metinlerini Türkçe’ye Füsun Demirel çevirmişti.

Hicvin feminist kanadına veda
 

BU OYUN, İTALYAN KADINLARI YARARINA!
Topluluk oyunu, ironik bir cümleyle tanıtıyor: “Bu ülkenin kadınlarının artık böyle sorunları olmadığını biliyoruz. Bu yüzden bu oyunu tüm İtalyan kadınları yararına oynamaya karar verdik.”
‘Uyanış’; her günü birbirinin aynı olan, sabahın kör vaktinde güne başlayıp, bebeğini doyurduktan sonra fabrikanın yolunu tutan, sonra ertesi gün sar baştan aynı rutini yaşayan genç bir işçi kadının mizahla örülü öyküsü.
‘Yalnız Kadın’; kocası, çocukları, ütüsü, yemeği, çamaşırlarıyla kuşatılmış, evinden dışarı çıkamayan, bir tür ‘ev kadınlığı mahkumiyeti’ yaşayan, epey komik bir kadının kendini anlatması üzerine kurulu.
‘Bir Ana’ ise oğlu devlet tarafından ‘terörist’ ilan edilen bir annenin çevresini saran sert koşullarla nasıl mücadele ettiğini anlatan, yer yer mizahi dokunuşları da olan çarpıcı bir Dario Fo-Franca Rame metni…

90 dakika süren, tek perde olan oyun Craft Fındıklı’da 14 (prömiyer), 21, 22, 28 ve 29 Kasım’da izlenebilir.