CRR'de ustalarla 'Calisia' gecesi

CRR'de ustalarla 'Calisia' gecesi
CRR'de ustalarla 'Calisia' gecesi
En iyi caz topluluğu albümü dalında Grammy ödülü kazanan Polonya'dan Night in Calisia projesi; Amerikalı ünlü trompet ustası Randy Brecker, başarılı caz piyanisti Wlodek Pawlik ve Kalisz Filarmoni Orkestrası şef Adam Klocek yönetiminde 28 Ekim'de CRR sahnesinde olacak.

Tarihi milattan önce 2. yüzyıla kadar uzanan Kalisz, Polonya’nın en eski şehri olmasının yanında günümüzde geleneksel halk sanatının merkezi olarak kabul ediliyor. Şehir aynı zamanda uzun yıllar Calisia adı verilen efsanevi piyano fabrikasına da ev sahipliği yapmıştı. Bu ilginç şehrin kuruluşunun 1850. yılını kutlamak için özel olarak biraraya gelen biraraya gelen ve en iyi caz topluluğu albümü dalında Grammy ödülü kazanan Night in Calisia projesi, 28 Ekim’de CRR Konser Salonu’nda İstanbullu müzikseverlerle buluşuyor. Amerikalı ünlü trompet ustası Randy Brecker, başarılı caz piyanisti Wlodek Pawlik, Kalisz Filarmoni Orkestrası şef Adam Klocek yönetiminde sahnede olacak.
Night in Calisia projesi, Adam Klocek’in Wlodek Pawlik’ten bir kompozisyon yazmasını istemesiyle doğdu. Daha sonra Randy Brecker, Wlodek Pawlik Trio ve Adam Klocek şefliğinde Kalisz Filarmoni Orkestrası bir araya geldi.

Kaydettikleri altı parçalık caz süiti içeren albümün ilk parçası ise caz müzik tarihinin efsane ismi Dizzy Gillespie’in ‘A Night In Tunisia’dan esinlenilen, albüme ve projeye de isimini veren Night in Calisia oldu. Albüm, 2012 yılında Polonya gazetesi Rzeczpospolita tarafından yılın caz albümü, 2013’te Grand Prix Jazz Melomani tarafından yılın albümü seçilmiş, son olarak da 2014 yılında en iyi caz topluluğu albümü dalında Grammy ödülü kazandı. Bu ödül Randy Brecker’ın 6. ödülü olurken, Wlodek Pawlik’i de bu ödülü kazanan ilk Polonyalı caz müzisyeni olarak onurlandırdı.

Kalisz Filarmoni Orkestrası
Polonya’nın en eski şehri Kalisz, Polonya müzik tarihinin en önemli merkezlerinden biri olarak tanınıyor. Kalisz, Frederick Chopin, Henryk Wieniawski ve 19. yüzyıl Avrupası’nın çok önemli virtüözlerini ağırlamış bir şehir. Kalisz Filarmoni Orkestrası ise ilk konserini 1974 yılında verdi. 1980 yılında ise orkestra üyelerinin ve liderlerin sanatsal standartlara ulaşmak adına gösterdikleri çaba başarıya ulaşmış, orkestra bir kurum haline gelmiş ve devlet senfoni orkestrasına dönüştü. Günümüzde ise Polonya’nın en önemli orkestralarından biri olarak işaret ediliyor ve dünya çapında en saygın orkestralar arasında yer alıyor.
Night in Calisia, Randy Brecker, Wlodek Pawlik, Kalisz Filarmoni Orkestrası, 28 Ekim Salı saat 20.00’de CRR’de.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  caz

  ,

  Müzik

  ,

  Ünlü

  ,

  ödül

  ,

  kurum

  ,

  Konser

  ,

  piyano