Çukurova'nın iyimser kitap fuarı

Çukurova'nın iyimser kitap fuarı
Çukurova'nın iyimser kitap fuarı

Radikal Kitap fuar alanı 101C de okurlarıyla buluşuyor

5. Çukurova Kitap Fuarı, yeni fuarlar ve artan kitap okuma oranlarını müjdeleyerek başladı. Biz de Radikal Kitap olarak oradaydık
Haber: CEM ERCİYES - cem.erciyes@radikal.com.tr / Arşivi

30 yıldır düzenlediği İstanbul Kitap Fuarı’yla özdeşleşen TÜYAP’ın 2012 Anadolu harekâtı, Adana’da açılan Çukurova Kitap Fuarı’yla başladı. Anadolu harekatı diyoruz çünkü Adana, Bursa, Diyarbakır ve İzmir fuarlarına bu yıl ilk kez düzenlenecek Antalya’nın da eklenmesiyle sayı beşe çıkmış vaziyette. Adana’da öğrendik ki 2013’te bu sayı Kayseri’nin de eklenmesiyle altıya çıkacak.
İstanbul merkezli edebiyat ve yayın dünyasının insanlarıyla, farklı kentlerdeki yazar ve okurların karşılaşmasında herkes için yararlı bir durum var. Merak edenlere o tanınmış yayıncı ve yazarlarla tanışmak iyi geliyor, biz İstanbul’dakiler için de uzaktaki bir kentte yazar ve okur olma halini ‘hatırlamak’ gerekiyor. Bizim Radikal Kitap olarak, fuardaki tek ‘kitap eki standı’nı açmamızın bir sebebi de bu oldu. Hem Adanalı okurlarımızın yanında olduğumuzu göstermek, hem de okurumuz olmaları için onlara Çukurova Kitap Fuarı’nı da tanıtan yeni sayımızı dağıtmak... Bu arada, Adanalı edebiyatçılarla konuşmalarımız, büyük yayınevlerine, dergi ve gazetelere ulaşamayan yazarlara, şairlere daha fazla yer vermemiz gerektiğini bir kere daha hatırlattı.
Çukurova Kitap Fuarı, iyimser rakamlarla açıldı diyebiliriz. TÜYAP yöneticisi Deniz Kavukçuoğlu, Adana’nın geçen yıla göre yüzde 25 büyüdüğünü, katılan yayıncı sayısının 200 olduğunu, 190 bin olan izleyici sayısını da arttıracaklarını anlattı. (Tabii bu 200 yayıncının yarısının ders ve test kitapları basıp satanlar olduğunu söylemeliyim. Bir de kültür yayıncılığının İletişim, Metis, Can gibi bazı büyük markalarının yer almadıklarını da...) Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celâl de 2011 yılında Türkiye ’de basılan kitap sayısının belirgin biçimde arttığını açıkladı. Geçen yıl toplam 43.201 çeşit kitap basılmış. Birkaç yıldır 35 bin civarında olan rakamın epey üstünde. Toplam kitap sayısı da 85 milyon artmış ve 493 milyon olmuş. Bunun 205 milyonu Milli Eğitim ’in dağıttığı ders kitapları. Tabii rakamın artmasında, bu yıl ilk kez bandrol alan, yani hesaba dahil edilen 50 milyon adet, ‘48 sayfadan ince çocuk kitabı’ sayısı da etkili olmuş. Yayımlanan 43 bin kitabın yaklaşık 15 bini edebiyat, 15 bini ise araştırma- inceleme. Kitap sayısını nüfusa oranlayınca adam başı 6.8 kitap düştüğü ortaya çıkıyor ki, fena bir rakam değil.
Çukurova’yı açılış gününde 11 bin kişi ziyaret etti. Umarız, 15 Ocak’taki kapanışa kadar hedeflenen 200 bin rakamına ulaşılır. Bir sonraki hedef daha büyük: bütün Anadolu için 1 milyon ziyaretçi.