Cumhurbaşkanı Erdoğan,  sanatçı Defne Halman'ı hedef gösterdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  sanatçı Defne Halman'ı hedef gösterdi!
Cumhurbaşkanı Erdoğan,  sanatçı Defne Halman'ı hedef gösterdi!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan oyuncu Defne Halman'ın Rumeli Hisarı'nda tiyatro sahnesi olarak kullanılan alana mescit yapılmasını eleştirmesine sert tepki geldi:  Sanatçı olduğu iddiasındaki birileri çıkıyor, 'biz buraya mescit yaptırmayız, buna izin vermeyiz' diyor. Siz kimin bağından, kimi kovuyorsunuz. Orası zaten ibadet mekanı...

RADİKAL –  Rumeli Hisarı’nda başlanan restorasyon çalışmaları kapsamında konserlerin verildiği tiyatro sahnesi olarak kullanılan alana mescit yapılması polemik doğurdu.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , tiyatro oyuncusu Defne Halman’ın 20. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri törenindeki konuşmasında “Rumelihisarı sahnesine mescit yapmak isteyenlere izin vermeyelim” sözlerine sert tepki gösterdi.  

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan , Ankara 'da TİKA toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “ Fatih 'in emaneti olan Rumeli Hisarı içerisindeki bu mescit tekrar inşa edilmeye çalışılıyor. İnşaat şu anda sürüyor, inşallah ramazana değilse de bayrama yetişecek ve ibadete açılacak. Ne güzel bir hizmet değil mi? Yapanlardan Allah razı olsun. Ama bakıyoruz, bir ödül töreninde, sanatçı olduğu iddiasındaki birileri çıkıyor 'Biz buraya mescit yaptırmayız, buna izin vermeyiz' diyor. Siz kimin bağından, kimi kovuyorsunuz. Orası zaten ibadet mekanı. Fatih'in emanetine ihanet konusunda milletin değerlerinden bihaber olanlarla bunları istismarını yapan şer örgütü bir araya gelebiliyor. Bu iki kesim, Gezi olayları sırasındaki gizli işbirliklerini artık aleniyete dökmüş durumdalar. Biz, dünyanın dört bir yanında ecdadın emanetlerini ihya etmenin çabası içindeyken bunlar kendi ülkemizde hem de Fatih'in emanetinin ihyasını engellemeye çalışıyor."     

Hisar'da tiyatronun yerine mescit yapılıyor

HALMAN NE DEMİŞTİ?

Halman, 4 Mayıs’ta yapılan ödül törenindeki konuşmasında, “Birlikte ne kadar güçlüyüz, ne kadar güzeliz. Bu gücümüzü sansüre karşı koymak için de kullanalım. AKM’yi çürümeye bırakanlara dur demek için de kullanalım bu gücü... Rumelihisarı Sahnesi’ne mescid yapmak isteyenlere izin vermeyelim. Hep beraber sesimiz yüksek çıkıyor. Beraber direnelim” demişti.  

Rumelihisarı'nda inşa edilen cami ağustosta bitiyor


  http://www.radikal.com.tr/135143013514306

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Konunun özünü tartışın. - user1082285

  Defne Halman'ın çıkışı ile ilgili konuşmadan Cumhurbaşkanının tepkisine tepki göstermek yanlış bir düşüncenin ürünü. Asıl konuşulması gereken konu, sanatçının çıkışı. Bu çıkışı yaparak zaten "kendim gibi düşünmeyene karşı savaşırım" fikrini de ortaya koymuş oldu.

  samimi bulmadım - user1002376

  Defne hanım yanlış bir çıkış yapmış. Tam seçim arefesinde malzeme vermek doğru değil. Semboller üzerinden dindar imajı verilmesini de doğru bulmuyorum. Din yaşantı olarak ve reklam vurgusu olmadan kendini göstermelidir.

  Dağı taşı cami yapınca rantçılık, hırsızlık, rüşvetçilik affoluyormuş. - brandywine06

  Bütün AKP'liler buna inanıyor ki bir taraftan çalıp çırpıp diğer taraftan cami yaptırarak Müslüman olunduğunu düşünüyorlar. Bir önceki yorumcu Erdoğan gereken cevabı verdi demiş. Cumhurbaşkanlığı laf yetiştirme yeri midir? Cumhurbaşkanı ve bu kadar siyasi bir kişi, kürsüden sıradan bir vatandaşa böyle cevap verirse buna hedef gösterme denmez de ne denir? Yarın bu sanatçının başına bir şey gelse kim sorumlu? Sanatçıdır, yapılanı beğenmemiş, tepki göstermiş. Sanatçı olmasına da gerek yok, herkes gösterebilir. Cumhurbaşkanına ne oluyor? Onun lafıyla etrafa saldıran bir güruh var, o güruh bu lafı bu insana saldırmak için emir telakki eder mi etmez mi? İşte buna buz gibi hedef gösterme denir. AKP'cilerin işine gelmediği için böyle dememesi de hiçbir şeyi değiştirmez.

  Geçiniz bir kalem lütfen... - mode2x

  Bırakınız bu ecdad mirasına sahip çıkıyoruz ayaklarını lütfen. Görüyoruz ecdad mirasına nasıl ve nerelerde sahip çıktığınızı. İşin içinde rant, arazi kapma yarışı oldumu ne ecdad dinliyorsunuz, ne kültür, ne çevre, ne miras dinliyorsunuz. İşinize geldi mi ecdad-miras, meydanlar, "göstermelik" kalabalıklar, gelmedi mi halka cümle kurmaya bile tenezzül etmiyorsunuz. Artık yemezler bu hikayeleri...

  bariz hedef gösterme - agnostik

  üften püften şeylere tahrik olup, kafa kesen insanlar için artık yeni bir hedef var. ayrıca rumelihisarı tiyatro sahnesine mescit yapmasanız nolacak? hayır müminler gidip ord namaz mı kılacaklar, nedir bu akılsızlık anlayamıyorum.

  Haber basligi - Ayse Sule

  Haber basliginiz yanlis ve provokatif. Cumhurbaskani'ni hedef gostermemis, sadece gereken cevabi vermis. Hedef gosterme konusunda ornek ariyorsaniz arsivlere bakin. TBMM'ne basortusuyle girmek isteyen kadin milletvekiline simdi rahmetlik olmus bir siyasinin "bu kadina haddini bildirin" deyip uzerine adamlarini / kadinlarini salmasini hatirlayin mesela.