Daha fazlasını istediler, alacaklar da...

Daha fazlasını istediler, alacaklar da...
Daha fazlasını istediler, alacaklar da...
Hafta sonu One Love Festival 14'te hayranlarını mest eden bir konsere imza atan ünlü İngiliz electropop grubu Metronomy'nin solisti Joseph Mount Radikal'e konuştu.
Haber: BANU ÖĞÜT - banuogutt@gmail.com / Arşivi

Kalp kıran sözler, melodinin ağır bastığı ‘hüzünlü’ ama bir o kadar da eğlenceli parçalar… İngiliz electropop grubu Metronomy’yi ‘The English Riviera’ albümüyle tanımıştık. Gece kulüplerine kadar ulaşan ‘The Bay’, ardından video klibiyle büyüleyen ‘The Look’ parçası ile Metronomy, bir nevi altın çağını yaşamıştı desek yanlış olmaz. 

‘The English Riviera’ albümünün ardından ikinci kez İstanbul ’a gelen ekip bu kez Hayat Bu Kapağın Altında sponsorluğunda Pozitif Live tarafından düzenlenen One Love Festival’in konuğuydu. Dördüncü albümleri ‘Love Letters’ın turnesi için One Love sahnesinde yer alan grup, yeni parçalarının yanı sıra duymayı özlediğimiz parçaları seslendirdi. Tek tip jean gömlekleriyle dikkat çeken grup, tek tek her enstrümanın başına geçerek keyifli bir konsere imza attı. Biz de bu vesileyle grubun solistlerinden Joseph Mount ile konser öncesi son albümleri ‘Love Letters’ üzerine kısa bir sohbet gerçekleştirdik.


‘The English Riviera’ albümüyle büyük bir çıkış yaptınız. Böylesine enerjik bir albüm sonrası ‘Love Letters’da ise daha sakin bir Metronomy ile karşı karşıyayız. Bu açıdan bir değişikliğe gittiğinizi söyleyebilir miyiz?

Kesinlikle öyle. İnsanlar elbette ‘The English Riviera’nın daha fazlasını istediler ve alacaklar da. Kariyerimi daha pek çok albüm yapacak kadar uzun görüyorum. Bu nedenle her şeyi aceleye getirmeye gerek yok diye düşünüyorum. Kariyerim boyunca farklı deneyimlere yer verip farklı yaklaşımlar içinde olacağım.
‘Love Letters’daki parçaların ‘The English Riviera’ya göre daha samimi olduğunu söyleyebilirim. Böyle olmasında ‘Love Letters’ın dördüncü albümümüz olmasının da payı var. Bu albüm de eminim ki sonraki albümler için kaynak niteliğinde olacak.


FOTOĞRAFLAR: MUHSİN AKGÜN
Bu samimiyetin ‘Love Letters’ albümünün sözlerine de yansıdığını söyleyebilir miyiz?

Evet, aslında söz yazımı ile ilgili hala bir şeyler öğreniyorum. Bu albümde söz yazımı üzerine bir öncekilere göre daha fazla kafa yordum.

‘The English Riviera’ albümündeki parçaların çoğunun remix’I yapıldı. ‘Love Letters’ için de aynı durum söz konusu mu?
Aslında birkaç remix var. Albümdeki parçaların birçoğunun remix’i yapılabilir. Fakat remix’lerin günümüzde, insanları internette müziğinizi keşfetmeye teşvik etmek için yapıldığını düşünüyorum. Bana göre bu konuda daha özverili olunması gerek. Bunun için tek bir kişi seçilmeli. Bu albümde de örnek verebileceğim Soulwax’in ‘Love Letters’ remix’i.


‘Love Letters’ parçasının videosunu Michel Gondry yönetmişti. Nasıl aklınıza düştü bu fikir? Neden Gondry’yi tercih ettiniz?

Michel Gondry her zaman tercih edebileceğiniz bir isim. Çok başarılı bir yönetmen. Ben bu projenin gerçek olacağını hiç düşünmemiştim. Böyle bir fırsat çıkınca bu videoyu mutlaka hayata geçirmemiz gerektiğini düşündük. Michel Gondry ilk tanıştığımızda Metronomy’yi bilmiyordu ki bu güzel bir şey, kendisi müziğin keyfini çıkararak detaylı bir şekilde çalıştı. Bu arada kendisi yakın zamanda tekrar bir müzik video’su çekmek istiyor. Bu açıdan bir ünümüz olduğu için mutluyuz.

Yeni projeleriniz var mı gündemde?
Şu an yeni albümümüz üzerinde çalışıyoruz. Gelecek sene yayımlanacak. Bu albümde İsveçli müzisyen Robyn ile çalışıyoruz. Yoğun bir çalışma içinde olacağımız için de önümüzdeki yaza kadar turnelerimize ara vereceğiz.


Bu İstanbul’a ikinci gelişiniz…

Evet, İstanbul her zaman geldiğimiz bir yer değil. Bu nedenle buraya gelmek ve Türk izleyiciyi deneyimlemek bizi heyecanlandırıyor.