Daima ağzı kulaklarında Julia...

Daima ağzı kulaklarında Julia...
Daima ağzı kulaklarında Julia...

Julia Roberts, Hollywood un en çok kazanan kadın oyuncularından biri.

Yeni filmi 'Eat Pray Love' ABD'de iyi gişe yapan Julia Roberts hâlâ gençliğindeki kadar meşhur ve gözde. Bugüne kadar, çevreci kahramandan, hayat kadınına her rolde kendini sevdirmeyi başardı

LOS ANGELES- ‘Eat Pray Love’ (Ye dua et sev) adlı yeni filmi Julia Roberts’ın en iyi özelliklerini ortaya çıkarıyor: Kocaman göz alıcı gülümsemesi, içten bir kahkaha ve bir iki damla gözyaşına sebep olabilecek duygu yüklü sahneler. Javier Bardem’le birlikte oynadığı yeni romantik filmi, ABD’de birkaç haftadır gösteriliyor ve yaz aylarında seyirciden de iyi tepkiler alıyor. Hollywood ’un en çok kazanan kadın oyuncularından biri olan Julia Roberts, tüm çekiciliğinin yanı sıra birini ödüle dönüştürdüğü üç Oscar adaylığıyla oyunculuk yeteneğini kanıtlamış bir isim. Yaşı ilerlese de Hollywood’un pek çok diğer aktrisinin tersine yıldızlık mertebesini koruyor. Belki biraz da yeni filmindeki İspanyol partneri dolayısıyla 20 Eylül’de İspanya ’da gerçekleşecek San Sebastian Film Festivali ’nde, yaşam boyu başarıya verilen Donostia Ödülü’nü alacak. Bu ödüle daha önce Meryl Streep, Francis Ford Coppola gibi isimler layık görülmüştü. Ayrıca ‘Eat Pray Love’ festivalde yarışma dışı gösterilecek. Roberts’ın rol aldığı filmlerin hepsini ele almak zor, ama burada Roberts’ın uzun ve başarılı kariyerinde en çok dikkat çeken beş filme bir göz atıp onun meşhur tebessümünü hatırlatalım. (ap)

En romantik Julia
Özel Bir Kadın (Pretty Woman)(1990): Bu film bugünün şartlarında bir parça ironiye başvurulmadan ortaya çıkamazdı. Ama 20 yıl önce durum farklıydı. Bu filmi izlerken ne Julia Roberts’a benzer bir hayat kadınının varlığına Los Angeles sokaklarında rasgelebilme ihtimalini ne de bu kadının zengin iş adamına eşlik eden cazibeli bir kadına dönüşüp sosyeteyle nasıl baş ettiğini sorguladık. Bu rol Roberts’ı büyük bir yıldız statüsüne getirmesi açısından önemli. Dize kadar çizmeleriyle birleşen uzun bacaklarıyla kendine baktıran Julia, cazibesi ve çocukça neşesi sayesinde onu aynı zamanda tatlı bulmamızı sağladı. (ve kendisi bu rolle ilk kez Oscar adayı oldu.)

Julia’nın dikkat çekişi
Çelik Manolyalar (Steel Magnolias) (1989): Bu Roberts’ın çok tanınmadığı ama birçok oyucudan sahne ışığını çaldığı zamanlar. Bu duruma filmde annesini oynayan Dally Field ve diğer oyunculardan Olympia Dukakis ve Shirley Maclaine de dahil. Kabına sığmayan karakterlerin bütün gün kuaförde oturup dedikodu yaptıkları küçük bir Louisiana kasabasında geçen film, Roberts’ın gençliğinin verdiği tüm sevimliliği ve gelecek vaat eden duruşuyla dikkatlerimizi çekmesini sağlamıştı. Filmdeki melodramla karışık hikâyeler arasında, Roberts’ınki en ‘acılı’ olanıydı. Bu performansı hem dikkat çekmesini hem de yardımcı kadın oyuncu Oscar’ına aday olmasını sağlamıştı.

Çevre savaşçısı Julia
‘Erin Brockovich’ (2000): Gerçek bir hayat hikâyesinden uyarlanan fimde, Roberts ateşli bir çevre savaşçısı rolüyle oyunculuğunu konuşturuyor. Roberts, filmdeki saçı, dekoltesi ve üstüne oturan kıyafetleriyle tüm gözleri üstüne topladı. Bunun dışında Roberts’ın seksapeli, zekâsı ve karakterinin gücü filmde öne çıkanlar arasında. Roberts ile birçok kez çalışmış yönetmen Steven Soderbergh, Roberts’ın erkek arkadaşı rolündeki Aeron Eckhart’la olan sahnelerinde oyucunun kırılganlığını da gözler önüne seriyor. Ayrıca, bu rol ona, en iyi kadın oyuncu kategorisinde kesinlikle hak ettiği bir Oscar Ödülü de kazandırdı. 

Julia’nın karanlık tarafı
Daha Yaklaş (Closer) (2004): ‘Bu film Roberts’ın karanlık tarafını gösterebilme fırsatını bulduğu ender filmlerden. ‘Closer’da, aslında herkes bir noktada birbirini çiğneyip geçiyor, çirkinleşiyor. Roberts bu filmde Jude Law ve Clive Owen’la farklı romantik kombinasyonlarda gitgeller yaşayan fotoğrafçıyı oynuyor. Filmde Clive Owen ve Roberts arasındaki sadakatsizlikle ilgili yüzleşme sahnesi yıkıcılığıyla akıllarda yer etti. Julia Roberts’ı onu alışılagelmiş ‘Amerika’nın sevgilisi’ olmaktan çıkaran karanlık bir rolde görmek heyecan vericiydi.

Kurnaz hırsız Julia
Sahtekârlar (Duplicity) (2009): Roberts ve Owen bu kez daha eğlenceli bir macera için bir araya geldi. Bu sefer onları işe alan şirketi dolandırmaya çalışıyorlar. Birkaç yıl aradan sonra döndüğü başrol oyuculuğunda, ışıltısından herhangi bir şey kaybetmediğini gösteren Roberts, film boyunca formunu koruyor ve kurnaz, seksi ve eğlenceli olmayı başarıyor. Önüne çıkan her zorlukla baş etmesi cabası.