Dakikası 1000 poundluk film

Dakikası 1000 poundluk film
Dakikası 1000 poundluk film
Üzerinde 'director' ve 'Will' yazan karavanlardan filmin gerçekten çekildiğine emin olduk ama 'maliyet' nedeniyle kendilerine ulaşamadık
Haber: ELİF TUNCA / Arşivi

İSTANBUL - Gılgamış ‘efsanesi’nden dilimiz yandığından beri yabancı ortaklı/ yatırımlı film teşebbüslerine üfleyerek yaklaşma taraftarıyız. Liverpool taraftarlarının halet-i ruhiyesini özetleyecek izlenimi veren Will filminden ilk haberler geldiğinde de genel kanı bu yöndeydi. Ancak İngiltere- Fransa ve Bursa çekimlerinden fotoğraflar, daha önce hiç görmediğimiz ‘filmin bitirilme garantisi’ gibi belgeler, sete kadar bizi diri tuttu. Setteki ilk manzara da güveni pekiştirir nitelikteydi doğrusu: Üzerinde ‘director’ ve ‘Will’ yazılı karavanlar Atatürk Olimpiyat Stadı’nın girişinde gelenleri selamlıyordu.
Stadın girişi tamamen 2005 Şampiyonlar Ligi’ndeki gibi düzenlenmişti yeniden. Çünkü film, 11 yaşındaki hasta Liverpoollu Will’in, İngiltere’den İstanbul’daki Şampiyonlar Ligi’ne uzanan hikayesini anlatıyor. Will’in ortalarda görünmeyen babası günün birinde elinde Liverpool’un İstanbul maçına biletlerle çıkageliyor fakat kalp krizinden ölünce ikinci kez babasız kalan Will, hem kendisi hem takımı hem babasının ruhu için vuruyor kendini yollara.
Hem Will’in hem Liverpool’un yolculuğunun mutlu sona erdiği statta, Liverpool taraftarı rolündeki kalabalık da formaları, bayrakları, makyajları ve hatta marşlarıyla hazırdı. Onlar hazırdı da yönetmen Ellen Perry, Will rolündeki küçük oyuncu Perry Eggleton ve onu stadda karşılayacak olan Mustafa Denizli, bir fotoğraf ve iki soru için bir türlü hazır olamadı.
Zira ortak yapımcılardan birinin ifadesiyle ‘Her geçen dakika binlerce pound demek’ti. Eğer setine davet edildiğimiz filme bu kadar zararımız dokunmayacak olsaydı yönetmen Ellen Perry’ye bu baba-oğul, futbol ve yol hikâyesine bir kadın olarak ne tür dokunuşlarda bulunduğunu soracak, sinema üzerine sohbet edecektik. Ama olmadı. Şimdi 12 milyon dolarlık bütçeye ve 70 yetmiş Türk ortağa (Galata Film) sahip filmin gösterime girmesinin beklemek kaldı.