Damardan bir 'Angara' hikâyesi

Damardan bir 'Angara' hikâyesi
Damardan bir 'Angara' hikâyesi
Ankara merkezli topluluk Mek'an yeni oyunları 'Seher ile Ali' ile yine 'damardan' bir Ankara öyküsü anlatacak. Pavyon dünyasından kaçıp bir otel odasına sığınan bir kadınla bir erkeğin yamacına oturmaya davetlisiniz...

RADİKAL - Ankara merkezli tiyatro topluluğu Mek’an, geçen yıl 'Tevâfuk' adlı oyunlarıyla başladıkları 'Melodram Üçlemesi'ne, bu sezon 'Seher ile Ali' adlı ikinci oyunlarıyla devam ediyor. Kuruldukları günden beri bu coğrafyaya özgü bir duygu potansiyelini ‘damardan’ hikâyeler anlatarak araştıran ekip, 'Seher ile Ali'yle, yine seyircinin bam teline basmayı hedefliyor.
Melodram üçlemesinde arabesk ve melodramı taze bir bakışla yeniden ele alan Mek’an, çok yakından bildiğimiz bir hikâye anlatmış yine. Fakat her Mek’an oyununda olduğu gibi, bu sefer de, hikâyenin sonuna çıktığımızda hiç beklemediğimiz ve tanımakta güçlük çektiğimiz karanlık bir dünyaya giriyoruz. Bu noktadan sonra da her şey hem çok tanıdık hem çok yabancı geliyor. Topluluk, yine tanıdık geldiği için teslim olduğumuz bir hikâye aracılığıyla, seyircisini hiç ummadığı bir gerçekliğe çekmeye çalışmış.
PAVYONDAN OTEL ODASINA...
Oyunda, arabesk film furyasından bildiğimiz klişe bir hikâye, o dünyanın kurallarından neredeyse hiç sapmadan, yavaş yavaş tedirgin edici bir gerçeklikle yer değiştiriyor… 'Seher ile Ali', Adanalı bir payyon şarkıcısı olan Seher’le aynı pavyonda çalışan Ankaralı Ali’nin hikâyesi. Birlikte kaçtıkları pavyon dünyasından saklanmak için bir otel odasına sığınmışlar. Her şeyin aşkla başladığı bir oyun var yani sahnede. Üçlemenin ilk oyununda birbirlerine âşık fakat farklı sınıflardan iki gencin hikâyesini anlatmıştı, Mek’an. Bu sefer hikâyeyi kadınlık ve erkeklik üzerinden daha geniş bir alana taşıyorlar. Topluluğun tüm oyunlarında olduğu gibi aşk yine merkezde. Fakat bu kez binlerce yıllık kadınlık ve erkeklik rollerinin ağırlığıyla mücadele ederek var olmaya çalışıyor.Üçlemenin ilk oyununu da kaleme alan Şâmil Yılmaz'ın yazdığı oyunda Sezen Keser ve Baran Can Eraslan rol alıyor. Oyunu Pelin Temur ve Ozan Utku Akgün yönetiyor. 

'Seher ile Ali' 12 ve 26 Eylül'de Kadıköy Theatron’da izlenebilir.   


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  aşk

  ,

  Otel

  ,

  Oyun

  ,

  eylül

  ,

  sezon

  ,

  film

  ,

  Karanlık