'Damdaki kemancı' Stern sustu

Keman virtüözü Isaac Stern, kalp yetmezliği nedeniyle önceki gün hayatını kaybetti.

NEW YORK - Keman virtüözü Isaac Stern, kalp yetmezliği nedeniyle önceki gün hayatını kaybetti. Oscar'a değer bulunan 'Damdaki Kemancı'nın film müziklerinin solisti olarak akıllarda yer eden Stern, 81 yaşındaydı. Ailesi doğumundan kısa süre sonra Amerika'ya yerleşen Rusya doğumlu sanatçı, sekiz yaşında keman dersleri almaya başladı. San Francisco Senfoni Orkestrası'na kabul edildiğinde ise 16 yaşındaydı.
Genelde klasik eserleri yorumlamasıyla tanınan fakat çağdaş eserleri yorumlamakta da çok başarılı olan sanatçı, uzun yıllar New York Filarmoni Orkestrası'nda çalıştı.
1939'da New York'ta çok parlak bir konserden sonra ünü hızla yayılan Stern, Avrupa'da ilk kez 1948'de Luzerne'de çaldı, sonra turnelerle dünyayı dolaştı. Sanatçı, Paul Hendemith, George Rochberg, Krzystof Penderecki gibi bestecilerin bazı yapıtlarını ilk kez seslendirdi. Sterne'in 1979 yılında hükümetin resmi konuğu olarak Çin'e yaptığı yolculuk, 'Mao'dan Mozart'a' adlı en iyi belgesel dalında Oscar'a değer bulunan filmle ölümsüzleşmişti.
Ünlü kemancı, 1991 yılında Körfez Savaşı tüm 'sıcaklığıyla' sürerken Kudüs'te verdiği konserde gösterdiği cesaret ile dikkat çekmişti. Paniğe kapılan ve gaz maskelerine yönelen seyircilere karşın Sterne, hiç istifini bozmadan Bach solosuna devam etmişti.
Isaac Stern, 1891'de inşa edilen Carnegie Hall'ü yıkımdan kurtarmıştı. Amerika'nın müzik tapınağı olarak nitelenen salonu Stern, "Yalnızca bina değil, bir sembol. Müzik için gerekli bir mitoloji" olarak tanımlıyordu. Bina 44 katlı bir iş merkezi yapımı için yıkılmak istenince, Stern kampanya başlatmış ve yıkımı engelleyebilmişti. 1960 yılında Carnegie Hall'ün başkanlığını yapmaya başlayan Stern, geçen yıl bu görevdeki 40. yılını kutlamıştı. 1997 yılında kendisiyle yapılan bir röportajda, Carnegie Hall'ü yıkımdan kurtardığı 1960'lı yıllar için "O zamanlar bir şeye gerçekten inandığınızda, dağları bile rahatlıkla yerinden oynatabilirdiniz" demişti.
1996 yılında Linda Reynolds Stern ile evlenen sanatçının, önceki evliliğinden üç çocuğu ve beş torunu bulunuyor.