Dame Kanawa büyüleyecek

Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun katkılarıyla
İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı tarafından
düzenlenen 15'inci...

İZMİR - Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun katkılarıyla İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen 15'inci Uluslararası İzmir Festivali, tüm hızıyla sürüyor. Önceki gün, Efes Antik Tiyatrosu'nun mistik atmosferinde Yunan Ulusal Tiyatrosu tarafından sahnelenen Aristophanes'in 'Bulutlar' (Nefeles) oyununun dünya prömiyerine ev sahipliği yapan festival, bugün dünyaca ünlü soprano Kiri Te Kanawa'yı ağırlayacak. Efes Antik Tiyatrosu'nda saat 21.30'da başlayacak konserde Kanawa'ya ünlü İngiliz piyanist Jonathan Papp eşlik edecek.
Kiri Te Kanawa, bugün ulaştığı dillere destan ününü bir gecede; 1971 yılında Royal Opera House Covent Garden'da 'Figaro'nun Düğünü'ndeki kontes rolüyle ilk olarak sahneye çıktığında kazandı. O günden bu yana da çıkışını hızla sürdürdü ve dünyanın en tanınmış sopranolarından biri oldu.
Dünyanın en büyük konser salonlarında, çok önemli orkestra ve şeflerle konser veren Kanawa, doğallığı, içtenliği, apaçıklığı, çok yönlülüğü ve en çok da sesinin güzelliğiyle dikkat çekiyor. Yeni Zelanda'nın
Gisborne bölgesinde 'Yeni Binyılın İlk Şafağı'nı karşılamak üzere düzenlenen konserde görev alan ünlü soprano, 1982 yılında İngiliz Kırallığı'ndan 'Dame Commander' nişanı aldı. Prens Charles'ın St. Paul Katedrali'ndeki evlilik töreninde solist olarak görev alan Damme Te Kanawa, televizyondan canlı yayımla 600 milyon seyirciye ulaşarak müzik tarihine geçti. (Kültür Sanat)