Damlaya damlaya kütüphane olur

Türkiye'de bir sinema kitaplığı oluşturmak için bu yılın başında yola koyulan es Yayınları, şimdiden okuyucuya 11 kitaplık bir seçki sunuyor.
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'de bir sinema kitaplığı oluşturmak için bu yılın başında yola koyulan es Yayınları, şimdiden okuyucuya 11 kitaplık bir seçki sunuyor. Yayınevinden son olarak Ala Sivas'ın yazdığı 'Bir Bernardo Bertolucci Kitabı' ile Nestor Almendros'un 'Kameralı Bir Adam' adlı kitapları yayımlandı. Her ay yaklaşık bir veya iki kitapla okur/izleyici karşısına çıkan es Yayınları, yerli ve yabancı kitapların yer aldığı bir sinema kütüphanesi de açacak. Yayınevinin Kadıköy'deki binasında hizmet verecek kütüphanenin ekimde faaliyete geçmesi tasarlanıyor.
Es Yayınları'ndan Pelin Özdoğru, Türkiye'de yayımlanan sinema kitaplarının Avrupa'ya oranla yetersiz olduğunu belirtiyor. Özdoğru, sinema öğrencilerinin, akademisyenlerin, sinema meraklılarının büyük ilgi göstermesine rağmen bugüne dek diğer yayıncıların ilgi göstermediği bu açığı kapatacaklarını söylüyor.
Es Yayınları şimdiye kadar beş dizi altında toplam 11 kitap yayımladı. İki kitap da yolda. Bu ay içerisinde 'Bir Wim Wenders Kitabı' ile 'Film Çözümlemesinde Jungcu Yaklaşım' adlı iki kitap daha okurla buluşacak.
Yayınevi şimdiye kadar 'Yönetmenler Dizisi'nden 'Bir Quentin Tarantino Kitabı', 'Bir Bernardo Bertolucci Kitabı'; 'Sinema Tekniği' dizisinden 'Amerikan Film Terimleri Sözlüğü', 'Kameralı Bir Adam'; Ülkeler Sineması' dizisinden 'Fransız Sineması' ile 'İtalyan Sineması'; 'Türk Sineması dizisinden' 'Aile Sineması Yılları 1960'lar' ve '1990 Sonrası Türk Sineması'; 'Sinemada Akımlar' dizisinden ise 'Türkiye'de Belgesel Sinemacılar', 'Minimalizm ve Sinema' ile 'Sinema Seyircisinin El Kitabı'nı yayımladı. Tel: 0216 414 59 12