Dan Brown Kartal Cezaevi'ne düştü!

Dan Brown Kartal Cezaevi'ne düştü!
Dan Brown Kartal Cezaevi'ne düştü!

Dan Brown?ın sadece Amerika?da 5 milyon adet basılan kitabı ilk günden internete de düştü.

Dan Brown'ın satış rekorları kıran yeni kitabı 'The Lost Symbol'ün (Kayıp Sembol) bir bölümü Türkiye'de geçiyor. Kitap D&R'larda da kapış kapış gidiyor

 

İSTANBUL - Dünyayı kasıp kavuran Dan Brown’un ‘The Lost Symbol’ (Kayıp Sembol) çılgınlığının Türkiye de bir parçası oldu. Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre ‘The Lost Symbol’ün ‘düğümlerinden biri Türkiye’de çözülüyor.’ Kitabın kahramanlarından biri, Zachary Solomon, Türkiye’ye girişinde kokainle yakalanıp Kartal Soğanlık F Tipi Cezaevi’ne düşer. Sonra da romanın kötü adamı Mal’akh tarafından burada öldürtülür. Ardından cezaevinin müdürü de gizemli bir şekilde ortadan yokolur. Sonra anlaşılır ki cezaevi müdürü Boğaz’ın dibini boylamıştır...
Önceki gün piyasaya çıkan roman ilk günde 1 milyon adet satarak rekor kırdı. Daha önce Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowlings’e ait olan tüm zamanların bir günde en çok satan kitabı unvanını alan ‘The Lost Symbol’ tarihte en çok ön sipariş alan kitap rekorunu da kırdı.

 


D&R’da ilk gün 500 sattı

 

 

İlk aşamada Amerika’da 5 milyon, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’da da 1.5 milyon adet basılan kitabın yayıncısı Barnes&Noble, yayınevinin internet sitesindeki açıklamaları satışlardan çok memnun olduğu yönünde. Dan Brown’un fenomene dönüşen kitabı ‘Da Vinci Şifresi’ de tüm dünyada 80 milyon gibi zor ulaşılır bir satış rakamı yakalamıştı.
‘The Lost Symbol’ün İngilizcesini Türkiye’de de almak mümkün. D&R mağazaları kitabın ilk baskısından 3 bin adet getirttiğini, ilk gün beş yüz adet sattıklarını açıkladı. Mağaza yetkilileri, hafta sonuna kadar tükenir diye ABD’ye ek siparişte bile bulunmuş. Kitabın Türkçesini okumak isteyenler ise Aralık ayına kadar beklemek zorunda. Kitap, Altın Kitaplar tarafından aralıkta yayımlanacak.
‘The Lost Symbol’ ilk gün içinde internete düştü. Kitabın İngiliz yayıncısı Transworld, haklarının ihlal edildiğinin farkında olduklarını ve yasadışı yollara müdahale edilmesi için harekete geçtiklerini belirtti. İnternet sitelerine korsan yayınları sitelerinden kaldırmalarını rica eden yayınevi yöneticisi Alison Barrow “Kitabın birkaç korsan sitede yayımlandığını biliyoruz. Bu konuya kayıtsız kalmıyoruz ancak sorun şimdilik sadece Amerika’da can sıkıyor” dedi.
Bu arada ‘The Lost Symbol’ün The Pirate Bay ve Scribd.com gibi arkadaş sitelerinde de bulunabildiği anlaşıldı. Scribd.com, içlerinde J.K Rowling’in de bulunduğu pek çok yazar tarafından kınama yazıları yollanması üzerine korsan yayını sitelerinden kaldıracaklarını açıkladı. (Kültür Sanat)