'Dansa Aşık Bir Kuğu'ya çifte imza

'Dansa Aşık Bir Kuğu'ya çifte imza
'Dansa Aşık Bir Kuğu'ya çifte imza

Yazar Nevsal Baylas (solda) balerın Meric Sumen (sagda)

Yazar Nevsal Baylas , 'Dansa Asık Bır Kugu' kıtabında hayatını anlattıgı balerın Merıc Sumen ile Datca'da imza gunune katıldı

Mehmet Çil

DATÇA- Türkiye 'de bale sanat dalında ilk ve tek devlet sanatçısı olan baş balerin Meriç Sümen'in hayatını konu alan ‘Dansa Aşık Bir Kuğu’ kitabının yazarı Nevsal Baylas, Datça'da düzenlenen imza gününde okurlarıyla buluştu. Sümen ile birlikte kitaplarını imzalayan Baylas, kitabın sadece sanatçının yaşamını değil, Türkiye'deki bale sanatının geçirdiği evreleri de anlattığını söyledi.

Balenin ilk ve tek devlet sanatçısı Meriç Sümen ile ‘Dansa Aşık Bir Kuğu’ adlı kitapta ünlü balerinin hayatını kaleme alan Nevsal Baylas'ın buluşması Datça'da ilgiyle karşılandı. İlçeye 10 kilometre uzaklıkta, Begonvil Tatil Sitesi'ndeki bir restoranda düzenlenen imza gününe çok sayıda kişinin katıldı.

BBC Türkçe Yayınlar Servisi'nde 1973 ve 2006 yılları arası yapımcı ve sunucu olarak görev yaptığını belirten Baylas, İngiltere Kraliyet Balesi'nin ve Türkiye'deki klasik devlet balesinin kurucusu olan Dame Ninette de Volois'in ölümünün ardından çalıştığı kurumda bir program hazırlandığını söyledi.

Nevsal Baylas, “Programın yapımcısı ve sunucusu bendim. Türk balesine böylesine emeği geçen bir insan için neler yapabileceğimi düşünürken, ülkemizde bale denildiğinde ilk akla gelen Meriç Sümen ile mülakat yapma ihtiyacı duydum. İşte bu mülakatın devamında kitap fikri ortaya çıktı. Kitabın hazırlık aşaması 2002 yılında başladı ve tam 7 yıl sürdü. Basımı ise bu yıl Yapı Kredi Yayınları tarafından gerçekleştirildi. Meriç Sümen'in hayatını kaleme almayı düşünürken, Türkiye'de konservatuvarda bale dalının kuruluşu ve gelişmesini de anlatmak istedim” diye konuştu.

‘SÜMEN'İN PEŞİNDEN DATÇA'YA GELDİM’

Kitabı hazırlayabilmek için Meriç Sümen'in peşinde yıllarca dolaştığını anlatan Baylas, “Meriç Sümen'in peşinden, o nereye giderse ben de gittim ve hayatımda ilk defa Datça'ya ayak bastım. Meriç Sümen'in, Datça'da yazlığı vardı ve beni davet etmişti. Kitap hazırlığı yaparken Datça'yı gezip gördüm, çok beğendim. Şimdi, Eski Datça'da benim de bir evim var. Yazları Datça'da, kışları ise Londra'da yaşıyorum” dedi.

‘BEN, HAYATIMI YAZAMADIM’

1951 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'nda bale ile tanışan Meriç Sümen ise hayatının kitaba aktarılmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Nevsal'ı yazdığı kitap nedeniyle çok takdir ediyorum. Ben kendi hayatını yazmayı çok düşündüm ama yazamayacağıma karar verdim. Nevsal çok akıcı ve güzel yazmış. Kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

BOLŞOY'DAKİ İLK YABANCI PRİMA BALERİN

Konservatuvardan 1961 yılında mezun olduktan sonra, 1972'de Moskova Bolşoy Balesi'nde ‘Giselle’ rolü ile ilk yabancı prima balerin olan Sümen, 49 yıllık meslek hayatını da anlattı. Baleye başladığı yıllarda, devletin sanata bakışının son derece olumlu olduğunu kaydeden Meriç Sümen, şunları söyledi:

“Benim baleye başladığım yıllar, hükümetlerin sanata bakış açısı ve yardımları vardı. O nedenle kendimi çok şanslı addediyorum. Çok güzel yıllarda, çok güzel teşviklerle ben bir yerlere gelebildim. Her zaman için o dönemdeki bütün bakanlarıma çok teşekkür etmek istiyorum. Ellerindeki imkanlarını sadece baleye değil, opera ve orkestra bölümlerine de verdiler. Bu sayede gerek bilgi görgü, gerekse temsiller için birçok defa yurt dışına açıldık. Sonra git gide, ekonomik sıkıntılar nedeniyle sorunlar yaşandı. Sanata para akıtmak gerekiyor. Zamanla sanata bakış değişti. Hükümetlerle beraber kafalar da değişti. Benim sanatımı beğenmeyeni kabul edebilirim ama ters konuşanı kabul etmem.”(dha)


  ETİKETLER:

  İngiltere

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  BBC