Dansın keyfine varın

Bedenin boşluğa, ruhun tutkulara çizdiği resmin, dansın bayramı bugün.

İSTANBUL - Bedenin boşluğa, ruhun tutkulara çizdiği resmin, dansın bayramı bugün. Dans dünyasının ufuklarını genişleterek, büyük katkıda bulunan dansçı ve koreograf Jean Georges Noverre'in doğum günü 29 Nisan, 23 yıldır dünyada 'Dünya Dans Günü' olarak kutlanıyor.
'Dünya Dans Günü' bildirisi bu yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB) Başkoreografı Murat Şikel tarafından kaleme alındı. Şikel bildiride dansın yaşamımızın bir parçası olmaya devam ettiğini görmenin, kaybolmaya başlayan güzellikler içinde insanın duyacağı bir mutluluk olduğunun altını çiziyor.
Ankara'da dünya prömiyeri
'Dünya Dans Günü'ne erken kutlama ADOB'tan geldi. Ünlü koreograflar İsmael Ivo ve Marcia Haydee'nın hazırladığı 'Medea' ile Geyvan Mc Millan'ın koreografisini gerçekleştirdiği 'Alatango' balesi
ADOB'un Üç Bale' başlığı altındaki gösterisinde dün dünya prömiyerini yaptı. 'Medea'da rol de alan 49 yaşındaki Ivo ile 63 yaşındaki Haydee'nın performansları seyirciyi büyüledi. ADOB bugün de 'Alatango' ile Modern Dans Topluluğu'nun 'Seyahatname 2001'inden oluşan özel bir programı saat 13.00'te sahneleyecek.
İstanbul Devlet Opera ve Balesi 'Dünya Dans Günü'nü, bu yıl aramızdan ayrılan Türk balesinin kurucusu Dame Ninette de Valois anısına hazırlanan bir gösteri ile kutlayacak. Gösterinin açılış bölümü bale sanatçılarının günlük yaşamlarından kesitler veren bale dersi 'Egzersizler' ile başlayacak. A. Adam ve R. Drigo'nun 'Le Corsaire', Ferit Tüzün'ün 'Çeşmebaşı' ve Leo Minkus'un 'Don Kişot' balesinden kesitlerin sunulacağı gösteri Uğur Seyrek'in koreografisini gerçekleştirdiği Ravel'in
'Bolero'su ile noktalanacak. Gösteri, saat 20.30'da AKM Büyük Salon'da görülebilir.
'Dünya Dans Günü' kutlamaları kapsamında saat 15.00-18.00 arasında Profilo Alışveriş Merkezi'nde A & B Sanat Okulu işbirliği ile Amazon Cafe'de tangodan rock'n roll'a, cha cha'dan Latin diskoya kadar çeşitli dansların biraya getirildiği renkli bir gösteri gerçekleştirilecek.
Pera Güzel Sanatlar ise bu yılki 'Dünya Dans Günü' etkinlikleri kapsamında 'Flamenko Tangosu', 'Arjantin Tangosu' ve 'Modern Dans' gösterilerini Muammer Karaca Tiyatrosu'nda sahneleyecek.
Zeytinburnu Olivium Qutlet Center'da da bugün özel aktiviteler var. Saat 14.00'ten 16.00'ya kadar sürecek etkinliğe dansçı Alper Alakut'un yanı sıra Nükhet Duru, Pelinsu Pir, Levent Tülek, 'Kabare.com' komedi dizisi oyuncuları da katılarak Okan Karacan ile birlikte bir dans workshop'u düzenleyecek. (Kültür Sanat)


  ETİKETLER:

  Arjantin

  ,

  Ankara

  ,

  İstanbul

  ,

  AKM

  ,

  amazon