Datça'da sinema festivalinde buruk veda

Datça'da sinema festivalinde buruk veda
Datça'da sinema festivalinde buruk veda
Muğla'nın Datça İlçesi'nde belediye tarafından bu yıl 7'ncisi düzenlenen Altın Badem Sinema ve Kültür Festivali'nin son günü, Afyonkarahisar'da 25 askerimizin şehit olması nedeniyle buruk geçti.

Mehmet ÇİL/DATÇA

 MUĞLA-  Datça Açıkhava Tiyatrosu’ndaki sunuculuğunu Serap Aksoy ve Burcu Kara’nın yaptığı kapanış gecesine Eşref Kolçak, Selçuk Yöntem, Umur Bugay, Güzin Özyağcılar, Mustafa Alabora, Ayten Uncuoğlu, Menderes Samancılar, Meral Çetinkaya, Selma Sonhat, Gül Erda, Çolpan İlhan ve Yeşim Ceren Bozoğlu gibi sanatçılar katıldı.
Datça Belediye Başkanı CHP ’li Şener Tokcan gecenin açılışında yaptığı konuşmada, Afyonkarahisar’da meydana gelen olayın bütün Türkiye ’yi derinden etkilediğini belirterek, "Bu olayda yaşamını yitiren askerlere Tanrı’dan rahmet, aileleri ve yakınları ile bütün halkımıza başsağlığı diliyorum" dedi.


SELÇUK YÖNTEM’DEN TUNÇ BAŞARAN’A ÖVGÜ
Festival kapsamında düzenlenen belgesel film yarışmasına katılan 100 eserden değerlendirmeye alınan 11 eser arasında, ’Hala’ isimli filmiyle 1’inci olan yönetmen Veysel Akşahin’e ödül ve plaketi oyuncu Yeşim Ceren Bozoğlu tarafından verildi. Gecenin onur konuğu usta yönetmen Tunç Başaran ödülünü, Selçuk Yöntem ve Mustafa Alabora’nın elinden aldı. Selçuk Yöntem ödül verirken yaptığı konuşmada, Tunç Başaran’ın hayatında keşkeler olmadığını belirtti.
Gecenin sonunda Soner Olgun konser verdi. Nazım Hikmet’in ’Bu memleket bizim’ dizeleriyle konseine başlayan Olgun, ardından dinleyenlerle birlikte ’Çanakkale Türküsü’nü seslendirdi.