Dave daha da derinleşiyor

Dave Holland adını Türkiyeli cazseverler yakından bilir. Holland'ı, kendi grupları yanında, sayısız caz projesi içinde de izleme olanağı bulmuştuk.
Haber: ORHAN KAHYAOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Dave Holland adını Türkiyeli cazseverler yakından bilir. Holland'ı, kendi grupları yanında, sayısız caz projesi içinde de izleme olanağı bulmuştuk. Enstrümanı basa kazandırdığı yeniliklerin yanı sıra harikulade bir tonu, mükemmel bir zamanlaması
ve benzersiz, parıltılı bir tekniği vardır.
Ayrıcalıklı yanlarından biri, müzisyenin,
İngiliz olduğu halde, Amerikan caz ortamı içinde tartışılmaz bir isim olması; onun yanında, Avrupa cazına sayısız yenilik kazandırmasıdır. Tüm bu yetiler, konserlerdeki üstün performansı ve sıkı armoni bilgisinin yanında, asıl dikkat çekici yanı, hep çıkardığı solo albümler ve dolayısıyla yetkin kompozisyonları olmuştur.
İlk solo albümü 'Conference of the Birds' (1972) den bu yana ECM'den kendi adına on albümü yayımlanan Holland'ın, son dönem grubuyla çıkan, on birinci ve yeni ECM albümü 'Not For Nothin' adıyla kısa süre önce Türkiye'de de müzik marketlerde yerini aldı. Kompozisyonlarının ağırlıkta olduğu bu albümde ABD ve Avrupa cazının kesişme noktalarında gezinen bir Holland'la baş başa kalınmış.
Üç yıl aradan sonra
Holland üç yıllık aradan sonra çıkardığı bu en yeni albümünde yine aynı grupla çalıyor. Albüm, Holland'ın 'eski' diyebileceğimiz yol arkadaşı Robin Eubanks'ın 'Global Citizen' adlı bestesiyle başlıyor. Arkalarda Latin ritimlere de rastlansa, geleneksel cazla günümüz modernizmi arasında anlamlı bir müzik köprüsü dikkat çekiyor. Grup, hiçbir türe bağlanamayan bir caz algısıyla baş başa bırakıyor bizleri. Holland'ın 'For All You
Are' kompozisyonu ustanın benzersiz bas solosuyla başlıyor, bestelerinde sıkça rastladığımız melankolik havayı öne çıkarıyor.
Albümün insanı şaşırtan, heyecanlandıran, en çekici bestelerinden biri Holland'ın 'Shifting Sands'i. İngiliz folklorundan derin izler taşıyan melodik cümleler yoluyla, Holland'ın Avrupalı yanı çokça dikkat çekiyor. Bir başka bestesi olan 'What Goes Around' da, aynı tür caz tavrını tüm açıklığıyla öne çıkarmış. Bir başka başarılı beste, Steve Nelson'un 'Go Fly A Kite'ı. Avrupa müziğinin izlenimci yanıyla, Amerikan cazının değişik lirizmi iç içe girmiş.
Son değineceğimiz, albüme adını veren 'Not For Nothin'de cazın köklerine, geleneğine, aslına şapka çıkaran; onsuz var olamayacağını imleyen bir Holland'la baş başa kalıyoruz. Bu sadakatin biçimlenmesinde vibrafoncu Nelson'un müzik cümlelerinin aktif rolü var. 'Not For Nothin'in, son haftalarda müzik marketlerde yerini alan en iyi albümlerden biri olduğunu söylemek gerek. Dave Holland, müziğinde, caz müziğinin köklerine duyduğu sadakat kadar, kendi, Avrupa merkezli bireysel müzik geçmişinden de ödün vermeden bir sound biçimlendirmiş. Dave Holland Quintet 'Not For Nothin'-ECM RKD