David Bowie kafası yaşamak için profesörlüğü bıraktı

David Bowie kafası yaşamak için profesörlüğü bıraktı
David Bowie kafası yaşamak için profesörlüğü bıraktı
İngiliz profesör yazacağı yazı için bir yılını David Bowie gibi yaşayarak geçirecek. Kıyafetlerinden düşüncelerine Bowie'nin değişken kişiliğini anlamaya çalışacak.

RADİKAL - Londra’da bir profesör İngiliz pop ikonu David Bowie’nin zihnini ve işlerini daha iyi anlamak için hayatının bir yılını onun gibi yaşayarak geçirecek. Ziggy Stardust’tan Aladdin Sane’e ve Thin White Duke’a, Bowie’nin kariyerindeki önemli aşamaları anlamaya çalışacak.

Kingston Üniversitesi’nde film ve kültür çalışmaları dersleri veren Will Brooker, Bowie’nin neredeyse 50 yıllık kariyerinde deneyimlediği önemli anları tekrar yaşamak için aylarını harcıyor. Bowie’nin yeme düzeni, okuduğu kitaplar ve gittiği yerler profesörün taklit etmeye çalıştığı unsurlardan sadece birkaçı.

Turuncu saç ve mavi göz makyajıyla Bowie’nin 1974’te soul müzik dönemini çoktan deneyimleyen Brooker projesini şöyle anlatıyor: “Esas fikrim, Bowie’nin kafasını kariyerinden ve hayatından önemli anlarla yaşarken işlerini özgün bir açıdan anlamaya çalışmak. Aynı zamanda da bölünmüş kişilik gibi eleştirel ve nesnel bir bakış açısı da kazanmak.”

Bowie hakkında ‘Forever Stardust’ isimli bir yazı yazacak olan profesör, Bowie’ye ilgisinin 1960’ların sonunda başladığını söylüyor. Gardrobu, özel diktirdiği ya da internetten satın aldığı Bowie’ninkine benzeyen kıyafetlerle dolu olan Brooker, bir sonraki evre için saçlarını 80’lerin beyazlatılmış perma modasına hazırlıyor.

Brooker, Bowie’nin yapmış olmak isteyeceği filmleri izliyor, kendini uykusuz bırakıyor hatta bazı hafta sonları sadece kırmızıbiber yiyip süt içiyor. Projesi için Bowie’nin sadece o zamanlar duymuş olabileceği şarkıları dinliyor.

Bowie’nin 70’lerde nasıl hayatta kalabildiğini merak eden profesör, Bowie’nin tükettiği kokainin etkisini deneyimlemek için altı tane enerji içeceği içtiğini ve çok gerginleştiğini anlatıyor. “Şanslıyım ki kariyerini kronolojik olarak takip ediyorum. Çünkü 1983’e geldiğinde oldukça temizdi” diyor.

“Başarı ve gariplik; zorunlu ticari pragmatizm ve özgün kişilik dengesi”ni başarıyla kuran Bowie’ye hep bir yakınlık hissettiğini anlatıyor ve ekliyor “Kimse Bowie olamaz. Kimsenin onun yaşayacaklarını yaşamak isteyeceğini düşünmüyorum. Ama ben sadece biraz tatmak istiyorum”.

Brooker projeye başladığından beri bir süredir öğrencilerinden onu gören olmamış. Tamamen Ziggy kılığına girdiğinde ise hiç ders vermeyeceğini açıklayan Brooker, Bowie’nin, projesiyle ilgilenmesini umduğunu söylese de sanatçının sözcüsü Bowie’nin ilk albümünün 40. yıl kutlamalarında yaptığı konuşmada Bowie’nin bu konuda bir yorumu olmadığını söyledi. (The Guardian)


  ETİKETLER:

  Londra

  ,

  Guardian

  ,

  Mavi

  ,

  Müzik

  ,

  film

  ,

  kültür

  ,

  dolu

  ,

  ders

  ,

  Enerji