DaVuDi

DaVuDi
DaVuDi

Ferzan Özpetek in son çalışması Serseri Mayınlar , zaman zaman sit-com ruhu na teslim olsa da sonuçta başarılı bir aile melodramı .

Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi

Aile içi ve dışı meseleler...

Yönetmen: Ferzan Özpetek
Oyuncular: Riccardo Scamario, Nicole Grimaudo, Alessandro Preziosi
Serseri Mayınlar

Ağabeyinin, eşcinsel olduğunu kendisinden önce deklare etmesiyle ailesinin yaşadığı yıkım üzerine Roma ’dan geldiği baba toprağa Lecce’de bir süre ikâmet etmek zorunda kalan genç Tommaso’nun yaşadıklarını anlatan ‘Serseri Mayınlar’, Ferzan Özpetek’in son dönemde çektiği filmler içinde en derli toplusu ve kendisini en iyi ifade edeni olmuş. Hoş, öykü trajik seyretmek istemiş sanki ama komedi daha bir ön plana çıkmış, zaman zaman adeta bir ‘sit-com ruhu’ filme hâkim olmuş ve nihayetinde, tüm gelgitlerine karşın ‘mayınlar’ genel bir çerçevede patlayıcı etki yapmış. Özellikle sinematografik anlamda, sembolik yanlarına karşın final bölümü gayet başarılı olmuş. Gereksiz hamaset ve içi boş şık bir ambalaj gibi durabilecek bir ‘geçmiş-gelecek zaman kombinasyonu’, zarifçe halledilmiş ve geçişler, adeta hoş bir köprünün siluetini perdeye yansıtmış. Zamanında görmeyenler için...
Dağıtımcı firma: Tiglon

Uzaklara Gidelim

Yönetmen: Sam Mendes
Oyuncular: John Krasinski, Maya Rudolph, Maggie Gyllenhaal, Jeff Daniels

Muhteşem bir ‘Evlilik ve orta sınıf deşifresi’ niteliğindeki ‘Hayallerin Peşinde’den sonra Sam Mendes, bu kez aynı kuruma modern bir hippi çiftin öyküsü eşliğinde bakıyor. Yeni doğacak bebeklerini beklerken boş durmayıp Amerika’nın çeşitli yerlerindeki akrabalarını ziyaret eden çift, nihayetinde başladıkları yere geri dönmek durumunda kalıyorlar. Lakin yolculuk esnasındaki tuhaf karakterler de öykünün tuzu biberi olarak zihinlerimize hoşça izler bırakıyor. ‘Uzaklara Gidelim’, Mendes’in belki önceki filmleri kadar etkileyici bir yan içermiyor ama yine de belli ölçülerde övgüyü hak ediyor. Öykünün ‘arızaları’ arasında ise Maggie Gyllenhaal’in karaktere ön plana çıkıyor. ‘Hoş bir sada’ niyetine izlenebilir.
Dağıtımcı firma: As Sanat

Şimşek Hırsızı

Yönetmen: Chris Columbus
Oyuncular: Logan Lerman, Brandon T. Jackson,  Pierce Brosnan, Uma Thurman

Percy Jackson, sıradan bir lise öğrencisidir. Annesi ve aksi üvey babasıyla yaşar. Lakin, günün birinde yaşıtlardan ziyade bütün bir insanlıktan ‘farklı’ olduğunu ‘fark eder’. Kendisi, Zeus’un iki kardeşinden biri olan ‘Denizler tanrısı’ Poseidon’un oğludur. Zeus, Tanrıların ‘özeli’ne karışır ve insanlarla ilişkiye girmesine sıcak bakmaz. Hele ki doğan çocukları hepten soğuktur. Üstüne üstlük bu aralar fazla öfkelidir, çünkü şimşek âsası çalınmıştır. Şüpheli de Percy’dir. Yapımcı ekip (kuşkusuz uyarlanan seri de buna dahil) ‘Şimşek Hırsızı’nı son derece zevkli bir tarih dersi gibi donatmış. Günümüze taşınan karakterlerin yanı sıra zekice göndermeler ve espriler filmi bence önemli kılıyor. Mesela peşi sıra vizyona giren ve aynı konuda dolanan ‘Titanların Savaşı’, onca görkemine rağmen bu film kadar çekici değildi.
Dağıtımcı firma: Tiglon

Meraklısına

KAMPÜSTE ÇIPLAK AYAKLAR
Yönetmen: Cansel Elçin
Oyuncular: Ezgi Asaroğlu, Damla Sönmez Dağıtımcı firma: Kanal D

ROMAN POLANSKI: ARANAN ADAM
Yönetmen: Marina Zenovich
Dağıtımcı firma: Kanal D


    ETİKETLER:

    Roma

    ,

    Ferzan Özpetek