DaVuDi

DaVuDi
DaVuDi
Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi

Akla zarar bir ‘ada’...
Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kinsley, Max von Sydow


Zindan Adası
Massachusetts kıyılarındaki bir adaya kurulan akıl hastanesine doğru yola çıkar. Son derece sıkı korunan adada, sınırı çoktan aşmış ‘azılı’ akıl hastaları vardır. Üç çocuğunu öldüren Rachel adlı hasta, o çok sıkı korunan hastaneden kaçmıştır. Soruşturma için olay mahaline hareket eden dedektiflerden Ted Daniels, birkaç yıl önce karısını bir yangında kaybetmiştir. Bu yangına neden olan kişi de, adadaki hastalardan biridir.
‘The Departed’la sinema kariyeri boyunca beklediği Oscar’a nihayetinde kavuşan Üstad Martin Scorsese, ‘Zindan Adası’nda, ağır ağır müthiş bir atmosfer kuruyor. Havaya, giderek bir ‘film noir’ tadı hâkim oluyor ve Teddy Daniels da, pardesüsüyle, geçmiş zaman dedektiflerinden birine dönüşüyor. Olayların, her yeni adımda daha da girift bir hal alması, atmosfer kadar öyküyü de çekici kılıyor ve bu aşamada, zihnimizin bulanmasından özel bir haz alıyoruz (hatta hafiften ‘Guguk Kuşu’ tadı bile yayılıyor ortama). Lakin, film sonlara doğru hafiften savrulmaya başlıyor. Ve final tartışmalı hale geliyor. Ama yine de ‘Zindan Adası’, birçok yönden kaydadeğer bir çalışma.
Kadronun ilgi çekici isimleri ise dedektif Daniels’ı canlandıran Leonardo DiCaprio’nun yanı sıra hastanenin başhekimi ve yardımcısı rollerindeki Ben Kingsley ve Max von Sydow. 
 Dağıtımcı firma: Tiglon
***
Yönetmen: Bart Freundlich
Oyuncular: Catherine Zeta-Jones, Justin Bartha, Steve Antonucci

Aşkın Yaşı Yok
40’lı yaşlarını süren Sandy, mutlu bir evliliğin ve bu evliliğin ürünü iki güzel çocuğun sahibidir. Ne var ki günün birinde, kocasının kendisini aldattığını öğrenir. Bu ‘acı gerçeğin’ ardından yaşadığı banliyöyü terk ederek, New York’ta yeni bir hayatı denemeye kalkar. Cangıl içinde yeni arayışlara girse de, asıl seçenek yanıbaşında belirir. Çocuklarının bakıcılığını üstlenen 25 yaşındaki Aram, Sandy’nin yeni aşkı olacaktır. Ne var ki ikilinin arasındaki yaş farkı, hem kendileri, hem de çevreleri açısından problem yaratacaktır. ‘Aşkın Yaşı Yok’, ‘yaşlı kadın-genç erkek’ ilişkisi üzerine sempatik ve akılcı bir film. Gerçi ‘yaşlı kadın’ı Catherine Zeta-Jones’un canlandırması bütün dengeleri değiştiriyor; çünkü Galli oyuncu her türlü yaşın ötesinde hâlâ muhteşem bir güzelliğin sahibi. Filmde ayrıca Saadet Işıl Aksoy’un ve Ortaköy’ün, ‘küçücük’ bir rolü var.
 Dağıtımcı firma: Kanal D 
***
Yönetmen: Nikita Mikhalkov
Oyuncular: Sergey Makovetskiy, Mikhail Efremov, Sergey Garmash, Nikita Mikhalkov


12
Çeçen bir genç, kendisini evlatlık olarak alan Rus subayı ‘üvey baba’sını öldürmekle suçlanmaktadır. 12 kişiden oluşan bir jüri, Çeçen gencin suçlu olup olmadığına karar verecektir. Moskova’daki bir okulun spor salonuna kapanarak kararını belirlemeye çalışan jürinin genel eğilimi ezici bir çoğunlukla, sanığın ‘suçlu’ olduğu yönündedir. Lakin içlerinden biri, ‘Çocuk suçsuz’ der ve bütün dengeler bozulur.
‘Güneş Yanığı’yla tanınan Nikita Mikhalkov, kendisinin de jüri üyelerinden birini canlandırdığı son filminde, yeni Rus toplumuna acımasız ve gerçekçi bir bakış atıyor. Öyküdeki her jüri üyesinin, toplumsal bir karşılığı var sanki. Fonuna, Çeçen savaşını da alan film, psikolojik bir drama olarak gayet başarılı. Salonlarımıza uğramamıştı, dolayısıyla DVD’sini kaçırmayın derim.
 Dağıtımcı firma: As Sanat


    ETİKETLER:

    Mayın