DaVuDi

DaVuDi
DaVuDi
Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi

‘A Takımı’na alternatif ‘Ruhani takım’

Yönetmen: Grant Heslov
Oyuncular: George Clooney, Jeff Bridges, Ewan McGregor
Özel Kuvvetler

Karısı kendisini editörüyle aldatan gazeteci Bob Wilson, hem yaşadığı hayalkırıklığını atlatmak, hem de kendisini yeniden kanıtlamak için Ortadoğu cangılına atılır. Burada, aradığı hikâye ayağına gelir. Amerikan Ordusu, zamanında psişik güçleri kuvvetli bir grup askerden oluşan ‘Yeni Dünya Ordusu’ kurmuştur ve bu deneysel projede eğitildiği iddiasındaki Lyn Cassady, Wilson’ın karşısındadır. Peki ama bu fikir gerçek midir, yoksa bir şehir efsanesi mi?..
Sözde gerçeklik payı taşıyan bu olayı, son derece zekice yazılmış bir senaryo ve yine son derece usta oyuncularla karşımıza getiren film, gayet eğlenceli bir yapım. Hippi kılıklı komutanlar, saflıkları ‘Yeter artık’ dedirten askerler, Ortadoğu’ya ironik bir bakış vs.. Kısacası ‘Özel Kuvvetler’i benim gibi zamanında izlemediyseniz, DVD’sini kaçırmayın derim.
Dağıtımcı firma: Tiglon

Chaos Theory

Yönetmen: Marcos Siega
Oyuncular: Ryan Reynolds, Emily Mortimer, Stuart Townsend
Dağıtımcı firma: Kanal D 

‘Chaos Theory’, kızının düğünü öncesi, damadı bir kenara çekip “Bu işler böyle böyle olur, ama önce benim hikâyemi dinle” diyen Frank Allen’ın geçmişte yaşadıkları üzerine kurulu. Allen, yaşacaklarını not alan, titiz ve kontrol manyağı bir adamdır. Lakin bütün bu titizliğine karşın hayat çoğu kez onun isteği gibi akmaz. Hatta, en yakınındaki gerçekler bile farklı bir oluşumun ürünüdür. Aynı kadına aşık olan iki yakın arkadaşın öyküsüne de uğrayan film, kadın-erkek ilişkilerine dair yumuşak tonda, zekice ayrıntılar içeren, gayet sempatik bir çalışma. Ryan Reynolds, Frank Allen’ın şaşkınlığını gayet inandırıcı bir şekilde yansıtırken uzaktan uzağa bir Woody Allen karakteri olmayı da başarıyor. 

Departures

Yönetmen: Yojiro Takita
Oyuncular: Masahiro Motoki, Ryoko Hirosue, Tsutomu Yamazati
Dağıtımcı firma: Kanal D 

Daigo Kobayashi, çello çaldığı orkestra dağılınca karısı Mika’yla birlikte baba ocağına döner. Yeni bir hayata atılma aşamasındayken ilanından turizm acentası sandığı bir yere başvurur. Ne var ki her türlü koşulları uygun olan bu işte, cenaze levazımatçısı olacaktır. Gö-revi, cesetleri yakılmadan önce aile üyelerinin huzuruna geleneklere uygun bir şekilde hazırlamaktır. Batı toplumları için her şeyin sonu kabul edilen ölüm üzerine, Doğu’dan son derece tevekkül, gerçekçilik ve de hayata vedaya ilişkin trajikomiklikler içeren bir film. İki yıl önce ‘En iyi yabancı film’ dalında Oscar’a uzanmıştı. Madem her canlı mutlaka tadacak, bu tür filmler ‘aperatif’ kabul edilmeli; kaçırmayın derim.

Meraklısına
THE BOUNTY HUNTER
Yönetmen: Andy Tennant
Oyuncular: Jennifer
Aniston, Gerard Butler, Adam Rose
Dağıtımcı firma: Tiglon

AŞK ÇEŞMESİ
Yönetmen: Mark Steven Johnson
Oyuncular: Josh Duhamel, Kristen Bell, Anjelica Huston
Dağıtımcı firma: Tiglon


  ETİKETLER:

  Woody Allen

  ,

  Ortadoğu

  ,

  Mayın