DaVuDi

DaVuDi
DaVuDi
Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi

Mutfakta birileri var...

Yönetmen: Fatih Akın
Oyuncular: Adam Bousdoukos, Birol Ünel, Moritz Bleibtreu
Soul Kitchen

Sinema , mutfağa daha önceden de defalarca girdi. ‘Aşçı, Hırsız, Karısı ve Âşığı’ndan ‘Vatel’e, ‘Frankie ve Johnny’den ‘Untamed Heart’a, ‘Mostly Martha’dan ‘No Reservation’a, ‘Tampopo’dan ‘Zengin Mutfağı’na kadar... Bu kez mönüyü Fatih Akın hazırlamış ve ‘Soul Kitchen’la, Hamburg’un ‘multi-kültürel’ ortamına dalmış. Filmde öykü, Yunan kökenli Zinos’un işlettiği, kötü yemekleriyle ünlü lokantasında geçenlere odaklanıyor. Akın, ‘Soul Kitchen’da, ayakta kalma savaşı veren insanların hikâyesini hafif, uçarı, yer yer hüzünlü ama daha çok neşeli bir üslupla anlatıyor. Kuşkusuz ortaya bir ‘Duvara Karşı’, hatta ‘Yaşamın Kıyısında’ bile çıkmıyor ama yine de son derece şen şakrak, kendisini sıkmayan, bir parça hüzünlü ve romantik takılan ama genel çerçevesi itibarıyla etrafa neşe saçmayı amaçlayan bir film olarak sineye çekilebilir.
Dağıtımcı firma: Tiglon

Noise
Yönetmen: Matthew Saville
Oyuncular: Aaron Mcloughlin, Brendan Cowell, Georgia Bolton, Greg Williams

Metroda genç bir adam, çok sayıda kişiyi öldürdükten sonra geride tanık olarak şeker hastası bir kızı bırakır. Genç bir polis memuru ise, kafasının içinde, nereden gelidği belirsiz seslerle uğraşmaktadır. Polis ve vakanın zamanla yolları keşismeye başlar. Son derece iyi çizilmiş karakterleriyle, ‘psikolojik drama’ denen türün yetkin bir örneği. Etkileyici oyuncu performanslarıyla öyküdeki tüm ince detaylar da seyircisine geçiyor. Avustralya sineması zaman zaman son derece farklı yapımlara imza atar, ‘Noise’ de bu türden bir çalışma. Bana sorarsanız kesinlikle kaçırmayın derim.
Dağıtımcı firma: Kanal D 

Eyyvah Eyvah
Yönetmen: Hakan Algül
Oyuncular: Ata Demirer, Demet Akbağ, Salih Kanyon  

Ekibiyle düğünlerde çalarak hayatını kazanan Hüseyin, ninesinin para sandığında bulduğu mektuplar sayesinde, öldü sandığı babasının hayatta olduğunu fark eder ve bulmak için apar topar İstanbul’a yollanır. Geçen sezonun sürpriz başarısı ‘Eyvah Eyvah’da Ata Demirer, küçüklükten beri çalmak istediği klarneti de önemli bir unsura dönüştürken son derece başarılı bir işe imza atıyor. Onun, bu filmle yarattığı karakter saf, masum ve dobra. Kalenderliğinin altında ezilmeyen bir kişiliği var. Seyircinin de bu tiplemeyi sevdiği belli ki, film gişede umulmadık bir başarı kazandı. Zamanında izlemeyenler için...
Dağıtımcı firma: Tiglon