DaVuDi

DaVuDi
DaVuDi
Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi

Hem yaşamaya hem de izlenmeye değer...

Yönetmen: Mona Achache
Oyuncular: Josiane Balasko, Garange Le Guillermic, Togo Igawa
Yaşamaya Değer

Nihilist bir yapıya sahip olan ve etrafındaki her şeyi filme çeken 11 yaşındaki Palome, her şeyin anlamsızlığa hizmet ettiğini düşünmektedir. Renee ise, Palome’nin içinde ailesinin de bulunduğu zenginler apartmanının kapıcısıdır. Apartman sakinlerinin gözünde o sadece yapılacak belli başlı işlerin üstesinden gelmesi gereken bir figürdür, lakin kocasını yıllar önce kaybeden bu kadının gizli dünyası, hepsinden zengindir.  Palome ve Renee’nin hayatı, apartmana yeni taşınan Japon kökenli Bay Ozu tarafından farklılaşacak renklenecektir. Japon Ozu, onlara layık oldukları değeri verirken yaşadıkları ‘yalnızlık bataklığından’ da çekip çıkarır. Fransız kadın yönetmen Mona Achache’nin Muriel Barbery’nin çok satan ‘L’Elegance du herrisson’dan sinemaya uyarladığı ‘Yaşamaya Değer’, geçen sezonun en derin, en zarif ve en izlenmeye değer filmlerindendi. Kesinlikle izleyin derim. Dağıtımcı firma. Tiglon

NormalYönetmen: Carl Bessai
Oyuncular: Carrie Anne Moss, Kevin Zegers, Callum Keith Rennie
Dağıtımcı firma: Kanal D

Bir araba kazası ve bu kazanın etrafında, ölüp gidenle birlikte geride kalanların yaşadığı yıkım. Kanada yapımı ‘Normal’, enfes bir kaybedenler panoraması çiziyor. Basketbol yıldızı 16 yaşındaki oğlu Nicky’yi kazada kaybeden Catherine için artık hayat durmuştur. Kazaya sebebiyet veren kişi, direksiyona içkili geçen bir profesördür. Jordie ise çaldığı arabayla Nicky’yi gezdirmek istemiş ve bir anlamda yakın arkadaşının ölümüne neden olmuştur. Hikâye bu üç ana karakterin, kaza sonrası yaşadığı yıkım ve hayata tutunma ya da tutunamama uğraşlarında geziniyor ve ortaya enfes bir psikolojik drama çıkıyor. Bana sorarsanız kesinlikle kaçırmayın derim. Hikâye, atmosfer, oyunculuklar üst düzeyde.

Pers Prensi
Yönetmen: Mike Newell
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Gemma Arterton, Ben Kingsley, Alfred Molina
Dağıtımcı firma: Tiglon

Jordan Mechner’ın yarattığı ‘video oyunu’ karakterinin sinema versiyonu olan ‘Pers Prensi’, iddiali bir aksiyon. İngiliz Mike Newell’ın yönettiği yapım, fakir ama gururlu bir gencin, ‘evvel zaman içinde’ki öyküsünü anlatıyor. Sokaklarda sürten Destan, günün birinde cesaretinden etkilenen Pers Kralı Sharaman tarafından evlat edinilir. Lakin Destan’ın yaşadığı mutluluk tablosu Alamut Kalesi’ne yaptıkları saldırıda parçalanıyor. Alt metinde ABD ve müttefiklerinin Irak’a girerken en temel gerekçe olarak dünya kamuoyu nezdinde Saddam’ın elinde ‘kimyasal silah’ bulunduğu tezine sığınmalarına göndermede bulunan yapım, gayet eğlenceli bir aksiyon. Bu tür yapımlardan hoşlananlar için uygun bir seçenek.

Meraklısına

SEX & DEATH 101
Yönetmen: Daniel Waters
Oyuncular: Simon Baker. Winona Ryder
Dağıtımcı firma: Kanal D

DEĞİŞİM
Yönetmen: Joel Bergvall, Simon Sandquist
Oyuncular: Sarah Michelle Gellar, Lee Pace
Dağıtımcı firma: Tiglon


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Sinema

  ,

  Dünya

  ,

  Basketbol

  ,

  Irak

  ,

  Kanada

  ,

  Mayın

  ,

  hayat