DaVuDi

DaVuDi
DaVuDi
Gerçeğin Parçaları, ayakta kalmaya çalışan genç bir kızın portresi kadar, öteki Amerika'dan da sağlam tasvirler sunuyor.
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

Amerika’nın ‘gerçek kesit’i... 
Gerçeğin Parçaları
Missouri’nin dağlık kırsalı Ozark’ta, herkes için zor olan hayat , genç kızlığını pek yaşayamayan Ree Dolly için çok daha zordur. Çünkü annesi hasta, babası içerde, ablası ise kurtuluş olarak gördüğü bir evliliğin peşindedir. Onun payına ise iki küçük kardeşinin bakımını üstlenmek ve evi çekip çevirmek kalmıştır. Günün birinde babasının kefaletle bırakıldığı ama kefalet karşılığında da evi ipotek ettirdiği haberini alır. İlgili görevli, Dee’ye ortalıkta görünmeyen babası Jessup’ın mahkeme günü ortaya çıkması gerektiğini, aksi takdirde evin ellerinden alınacağı söyler. Bunun üzerine genç kız babasını aramaya koyulur. Kadın yönetmen Debra Granik’in son derece etkileyici filmi, ayakta kalmaya çalışan bir genç kız portresi kadar ‘Öteki Amerika’dan da sağlam tasvirler atıyor önümüze. Film, aynı zamanda başroldeki Jennifer Lawrence’ı sinemaya kazandıran yapım olarak tarihteki yerini alacak. Bu sene dört dalda Oscara’ aday olan ‘Gerçeğin Parçaları’, sezonun en iyilerindendi.
Yönetmen: Debra Granik
Oyuncular: Jennifer Lawrence, John Hawkes, Kevin Breznahan, Dale Dickey
Dağıtımcı firma: Tiglon
D&R Fiyatı: 19.99 TL.


Benim Adım Aşk
‘İstancool’ dolayısıyla ‘Yedi tepeli şehrimiz’i ziyaret edenlerin yapımları, DVD vitrinlerini de süslüyor. Geçen hafta Kirstne Dunst’lı ‘All Good Things’ piyasaya sürülmüştü, bu haftanın mönüsünde de Tilda Swinton’lı ‘Benim Adım Aşk’ var. Luca Guadagnino’nun imzasını taşıyan yapım, modern bir ‘çöken burjuvazi’ hikâyesi anlatırken orta yaşlı bir kadının da kendisini yeniden keşfini perdeye taşıyor. Büyük aile sofrası, neşeli yemekler, keyifli sohbetler derken, yaldızlar bir bir kazınıyor ve ortaya yalnız, hüzünlü ve özgürlüğünü kaybetmiş portreler çıkıyor. ‘Benim Adım Aşk’, hem atmosferi, hem oyunculukları, hem de Milano’yu kullanma biçimiyle takdire şayan bir çalışma. 

Yön: Luca Guadagnino Oyn: Tilda Swinton, Flavio Parenti, Edoardo Gabbriellini
Dağıtımcı: Tiglon D&R Fiyatı: 19.99 TL.


İki Kardeş
Dertsiz tasasız ve de özgürce hayatlarını yaşayan iki kardeş kaplanı, ‘insanlık’ ayırır. İkili büyür, irileşir ve yolları, tekrar kesişir. ‘Hayvan filmlerinin unutulmaz yönetmeni’ Jean-Jacques Annaud’dan yine büyük bir sabır ve sebatla çekilmiş, kayıtsız kalınamayacak bir çalışma. Fransız yönetmen, ‘Ayı’da nasıl aynı zamanda dramatik unsurlarla örülü bir çalışma ortaya çıkardıysa, ‘İki Kardeş’te de benzer anları ve kareleri yakalıyor. İki sempatik kaplanın, küçüklük ve büyüklük serüvenlerine göz atarken, ‘Yakından tanısanız çok seversiniz’ klişesinin kendisini en samimi şekilde var ettiği bir filme de tanıklık edeceksiniz.
Yönetmen: Jean-Jacques Annaud
Oyuncular: Guy Pearce, Jean-Claude Dreyfus, Freddie Highmore
Dağıtımcı firma: As Sanat
EsenShop Fiyatı: 19.00 TL.


Hür Adam
Yönetmen: Mehmet
Tanrısever
Oyuncular: Mürşit Ağa Bağ, Tarık Tanrısever
Dağıtımcı firma: Tiglon
D&R Fiyatı: 19.99 TL.

Davulun Sesi
Yönetmen: David Hickson
Oyuncular: Junior Singo, Mary Twala
Dağıtımcı firma: Kanal D
D&R Fiyatı: 15.99 TL.


Operadakİ Hayalet
Yönetmen: Joel
Schumacher
Oyuncular: Gerard Butler, Emma Rossum
Dağıtımcı firma: As Sanat
EsenShop Fiyatı: 17.49 TL.