DaVuDi

DaVuDi
DaVuDi
Aşk ile insanlık hellerini harmanlayan 'Yeryüzündeki Son Aşk' kayıtsız kalınamayacak türten bir film.
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

Felaketim olurdu ağlardım…
Yeryüzündeki Son Aşk
Sevişir ve ardından yatağındaki kadına, “İki kişi uyuyamıyorum, lütfen evine gider misin?” der. Başarılı şef aşçı Michael’ın birine bağlanma konusunda problemleri vardır. Soğuk görünümlüdür ve de aslında sevgiye o kadar muhtaçtır ki. Kadın doktor Susan’ın meselesi de budur. Onlar bu kendilerine özgü dertlerle yaşayıp giderken büyük bir felaket insanlığın kapısını çalar. Önce tat alma, sonra görme yetilerini kaybederler, zaman zaman topluca panik atak geçirir, kitleler halinde ne yaptıklarını bilmeden oraya buraya saldırırlar. Yolları bir sigara alışverişiyle kesişen ve bir daha ayrılmayacak gibi görünen Susan’la Michael, bu kaos ortamında ilişkilerini ayakta tutabilecek midir? ‘Young Adam’la parlayan İskoç yönetmen David MacKenzie, yine sağlam bir yapıtla karşımızda. Aşkla insanlık hallerini harmanlayan film , kayıtsız kalınamayacak türden bir çalışma.
Yönetmen: David MacKenzie
Oyuncular: Eva Green, Ewan McGregor, Stephen Dillane, Connie Nielsen
Dağıtımcı firma: Tiglon
D&R Fiyatı: 19,99 TL

Kadının Fendi
İşte size hem İngiliz işçi sınıfı hem de feminist hareketin tarihinden unutulmaz bir sayfa. ‘Takvim Kızları’yla tanınan Nigel Cole’un imzasını taşıyan ‘Kadının Fendi’, Britanya’da ‘Eşit işe eşit ücret’ için mücadele eden ve isyan bayrağını Ford fabrikasının Doğu Londra’daki Dagenham kasabasında açan bir grup kadın emekçinin öyküsünü anlatıyor. Film, sağlam politik alt metni, oyunculuk performansları ve esprili diliyle dikkat çekiyor. Son zamanların en hoş ve en dolu politik yapımlarından olan ‘Kadının Fendi’, ‘Hak verilmez alınır’ tavrıyla da özel bir alkışı hak ediyor. Kaçırmayın derim…
Yönetmen: Nigel Cole
Oyuncular: Sally Hawkins, Bob Hoskins, Miranda Richardson, Rosamund Pike
Dağıtımcı firma: Tiglon
D&R Fiyatı: 19,99 TL

Kötü Öğretmen
Sıra dışı bir öğretmen… İçer, derslerinde film gösterir ve öğrencilerini bir nevi serbest bırakır, disiplinsizlikleri başta kendisi yapar ve kısa sürede dikkatleri üzerinde toplar. Seksidir de. Elizabeth Halsey’nin asıl amacı zengin bir koca bulup evlenmektir. Lakin müstakbel kayınvalidesinin gözü onu tutmaz ve ‘yağlı bir kapı’ olarak nitelendirdiği nişanlısı da onu terk eder. Bu durumda, biraz daha okulda kalmak ve ortalığı daha da karıştırmak zorundadır. Amerikan sinemasının sunduğu ‘İdeal öğretmen’ tipolojisiyle dalga geçerken hoş bir komedi olma çabasına soyunan ‘Kötü Öğretmen’, bence sevimli bir film. Bu türden komediler ilginizi çekiyorsa, karşınızda uygun bir seçenek var.
Yönetmen: Jake Kasdan
Oyuncular: Cameron Diaz, Justin Timberlake, Jason Siegel
Dağıtımcı firma: Tiglon
D&R Fiyatı: 19,99 TL

Koro
Yönetmen: Christophe Barratier
Oyuncular: Gerard Jugnot Dağıtımcı firma: As Sanat
D&R Fiyatı: 13,49 TL

Hotel Rwanda
Yönetmen: Terry George
Oyuncular: Don Cheadle, Sophie Okonedo
Dağıtımcı firma: As Sanat
D&R Fiyatı: 13,49 TL

Domino
Yönetmen: Tony Scott
Oyuncular: Keira Knightley, Mickey Rourke
Dağıtımcı firma: As Sanat
D&R Fiyatı: 8,99 TL