DaVuDi

DaVuDi
DaVuDi
'Mildred Pierce' son derece başarılı bir dönem atmosferinin yanı sıra, sınıfsal gelgitlere ve ilişkilere de vurgu yapıyor
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

Dünyayı sarar melankoli…
Lars Von Trier, bir tür ‘Kıyamet âlametleri’ni resmettiği son filminde, sırayla iki kız kardeşin, Justin ve Claire’in hikâyelerini anlatıyor. İlk bölümde depresif yapılı Justin’in düğününden öne çıkanları izleriz. İkinci yarıya ise, ‘melankoli’ adlı gezegenin giderek dünyaya yaklaşmasıyla birlikte, hem Claire’in, hem de aile çevresinin yaşadığı ruhsal dönüşüme tanıklık ederiz. İlginç bir film tabii ki ‘Melankoli’. Yok oluş fikri etrafında bir grup insanın reflekslerini perdeye taşıyor. Stil olarak ‘Dogma’dan esintiler izliyoruz, öte yandan yakın bir zaman önce DVD’si çıkan Mike Cahil imzalı ‘Başka Bir Dünya ’ adlı yapımda da dünyayla paralel evrene sahip bir gezegenin adeta insanlığın üzerine gelmesini izlemiştik. ‘Başka Bir Dünya’yı izleyenler için ‘Melankoli’, galiba istediği etkiyi yaratamıyor ama film özellikle enfes kadrajı ve üst düzey oyuncu kadrosuyla ilgiye değer.
Yönetmen: Lars von Trier
Oyuncular: Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland, Charlotte Rampling
Dağıtım: Tiglon
D&R Fiyatı: 19,99 TL


The Whistleblower
Dağınık bir hayatı olan Nebraska’lı kadın polis memuru Kathryn Bolkavac, daha iyi bir maaş ve gelecek adına barış gönüllüsü olarak çalışmak üzere Saraybosna’ya gider. Lakin bu savaş sonrası travmanın kol gezdiği sokaklar ve insanlarla dolu ülkede, geniş bir zincire sahip fuhuş ticaretine tanık olur. Kathryn, bu yapıyı bozmak için mücadele eder ama işi çok zordur. Gerçek bir hikâyeden uyarlanan yapım, son derece önemli bir insani soruna parmak basarken sinemasal açıdan da sınıfı geçiyor.
Yönetmen: George Clooney
Oyuncular: Rachel Weisz, David Strathairn, Vanessa Redgrave, Monica Bellucci Dağıtım: Kanal D D&R Fiyatı: 15,99 TL


Hugo
Martin Scorsese’den sinemanın altın çağlarına bir saygı duruşu. Üstadın filmi, ‘The Artist’le birlikte bu yılın Oscarlar’da boy göstermiş ve yedinci sanatın görkemli geçmişine dair yaptığı yolculukla takdir toplamıştı. Paris Tren Garı’nda hayatını sürdüren ve işlek zekâsıyla bir mekanik dehası görünümündeki yetim Hugo üzerinden hikâyesini oluşturan film, sinema için bir erken dönem dâhisi olan Georges Melies’yi yeniden hatırlatıyor. Öykü sürükleyici ve masalsı, görüntüler muhteşem, keza oyunculuklar da çok çok başarılı. Kesinlikle kaçırmayın derim.
Yönetmen: Martin Scorsese Oyuncular: Asa Butterfield, Chloe Grace Moretz, Ben Kingley Dağıtım: As Sanat D&R Fiyatı: 19,99 TL

Labİrent
Yönetmen: Tolga Örnek
Oyuncular: Timuçin Esen, Meltem Cumbul, Rıza Kocaoğlu
Dağıtım: Tiglon
D&R Fiyatı: 19,99 TL L

Karanlıktan Korkma
Yönetmen: Troy Nixey
Oyuncular: Katie Holmes, Guy Pearce
Dağıtım: As Sanat
D&R Fiyatı: 19,99 TL

Serserİler
Yönetmen: Peter Mullan
Oyuncular: Conor McCarron, Peter Mullan, Greg Forrest
Dağıtım: Tiglon
D&R Fiyatı: 19,99 TL