DaVuDi

DaVuDi
DaVuDi
"Çağan Irmak'ın filmi 'Dedemin İnsanları', izlemeyenler için kaçırılmaması gereken son derece kıymetli bir 'hatırat' hüviyetinde."
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

Bir zamanlar Ege’de…
Dedemin İnsanları
Küçük bir Ege kasabasında 70’ler sonuyla 80’ler başı. Minik Ozan, adeta kendi cennetinde iyilikle kötülük arasında düşe kalka büyürken, hayatı ve üstü örtülmeye çalışılan bazı gerçekleri de ister istemez öğrenir. Bu otobiyografik öğeler de taşıyan filminde Çağan Irmak, bir nevi kendi ‘Amarcord’unu (Hatırlıyorum) çekmiş. ‘Dedemin İnsanları’, geri dönüşlerle geniş bir tarih dilimine yayılan bir öykü sunarken hoşgörüyü, ‘öteki’lik hallerini, artık tarih olmuş insan modellerini de hatırlatıyor. Öte yanda filmde hüzün komediyle at başı gidiyor. Dede rolündeki Çetin Tekindor’un sürüklediği yapımda oyunculuk performansları da üst düzeyde. ‘Dedemin İnsanları’, zamanında izlemeyenler için kaçırılmaması gereken son derece kıymetli bir ‘hatırat’ hüviyetinde adeta.
Yönetmen: Çağan Irmak
Oyuncular: Çetin Tekindor, Yiğit Özşener, Durukan Çelikkaya, Gökçe Bahadır
Dağıtım: Tiglon
D&R Fiyatı: 19,99 TL


Hayat Ağacı
Az ama öz sayıda filmiyle dikkat çeken Terrence Malick’ten, ‘uhrevi’ mesajlarla donatılmış bir çalışma. Modern dünyada kendisini kayıp bir şahsiyet olarak gören Jack, geçmişe uzanır ve aile hayatındaki basamakları teker teker hatırlar. Babasının zaman zaman ortaya çıkan baskıcı kimliği, ağabeyinin bu kimlikle alt perdede gelişen ama sonu trajediye dönüşen mücadelesi vs. Malick, ‘Hayat Ağacı’nda sanki yaşlılık dönemi penceresinden bakıyor ve insanoğlunun var oluşuna dair kendince bir manifesto ortaya koyuyor. Bu birçok sahnesi mana yüklü film bazılarına sıkıcı gelebilir, bazıları için de ‘Başyapıt’ kabul edilebilir; benden uyarlaması…
Yön: Terrence Malick Oyn: Brad Pitt, Jessica Chastain, Sean Penn, Tye Sheridan Dağıtım: Tiglon D&R Fiyatı: 19,99 TL

Footloose
1984 tarihli Herbert Ross klasiği ‘Footloose’un ‘Şimdiki zamanlar’ versiyonu. Bostonlu şehirli çocuk , küçük bir kasabada elim bir kaza sonucu yasaklanan dans ve eğlence ruhunu yeniden ayağa kaldırır. Ne var ki hareketleri ‘asi’ce karşılanır ve yörenin ileri gelenleri (yani muhafazakâr tabakası) tarafından sindirilmeye çalışılır. Ama boyun eğmez, isyan bayrağını daha yükseklere çeker. 80’leri yeniden dirilten, eski moda dans filmleri ruhunu bir kez daha ayağa kaldıran, çok da inandırıcı olmayan bir öyküye sırtını yaslayan ama asıl gücünü müziklerinden ve başarılı çekilmiş koreografisi yüksek dans sahnelerinden alan bir çalışma ‘Footloose’. Nostaljik takılmak isteyenler için son derece uygun bir seçenek.
Yönetmen: Craig Brewer
Oyuncular: Kenny Wormald, Julianne Hough, Dennis Quaid, Andie MacDowell
Dağıtım: Tiglon D&R Fiyatı: 19,99 TLHüküm
Yönetmen: Walter Hill
Oyuncular: Nick Nolte, Powers Boothe, Michael Ironside Dağıtım: As Sanat
D&R Fiyatı: 17,99 TL

Sevecenlİk
Yönetmen: Bruce Beresford
Oyuncular: Robert Duvall, Tess Harper
Dağıtım: As Sanat
D&R Fiyatı: 17,99 TL

Her Yerde Aşk
Yönetmen: Giovanni Veronei
Oyuncular: Robert De Niro, Monica Bellucci, Riccardo Scamarcio Dağıtım: Kanal D
D&R Fiyatı: 15,99 TL