DaVuDi

DaVuDi
DaVuDi
Woody Allen'ın son filmi, 'Altın Çağ'ını arayan bir yazarın peşinde seyircilerini de muhteşem bir kolajın içine atıyor
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

Geçmiş zamanın peşinde…
Paris’te Gece Yarısı
Romanını tamamlamakta zorlanan Amerikalı genç yazar Gil Pender, nişanlısıyla birlikte düşlerinin şehri Paris’te ilham aramaktadır. Lakin müstakbel eşi Inez’in, onun entelektüel meseleleriyle uğraşacak zamanı ve perspektifi yoktur. O daha çok alışveriş peşindedir. Tam da bu noktada inanılmaz bir şey olur, bir gece yarısı önünde duran araba Gil’i 30’lar Paris’ine, sanatın bohem dönemine taşır. Bir tür zaman atlamıştır. Sabah olduğunda ise her şey eskisi gibidir… Woody Allen’ın son filmi, ‘Altın Çağ’ını arayan bir yazarın peşinde seyircilerini de muhteşem bir kolajın içine atıyor. Scott Fitzgerald, Ernest Hewingway, Picasso, Dali, Gauguin, Gertrude Stein, Man Ray vs. Hepsi filmde az veya çok gözüküp ruhumuzun pasını silen karakterler. ‘Paris’te Gece Yarısı’, Manhattan’lı nevrotik yönetmenin Avrupa serüvenindeki en iyi filmlerden biri. 2011’in en unutulmaz yapıtlarından biri olan bu çalışmayı zamanında kaçırdıysanız mutlaka ve mutlaka izleyin derim.
Yönetmen: Woody Allen
Oyuncular: Owen Wilson, Marion Cotillard, Rachel McAdams, Carla Bruni
Dağıtımcı firma: As Sanat


Utanç
İlk filmi ‘Açlık’ta, Bobby Sands’ın açlık grevine gitmesi üzerinden vücut ve ruh arasındaki ilişkiyi harmanlayan, bu arada insan iradesi üzerine de unutulmaz notlar düşen Steve McQueen, ikinci filmi ‘Utanç’ta da görkemli sinemasal yolculuğunu sürdürüyor. İyi kazanan ve bütün hayatını, saplantı haline getirdiği seksle yoğuran 30 yaşlarındaki New York’lu bir erkeğin travmaları üzerinden yaşadığımız dünyanın beyhudeliğine dikkat çeken film, ana karakterin kız kardeşi üzerinden de sevgisizlik temaları üretiyor.
Yönetmen: Steve McQueen Oyuncular: Michael Fassbender, Carey Mulligan, Dağıtımcı firma: Tiglon

Savaş Atı
Steven Spielberg, altı dalda Oscar’a aday olan filminde, 1. Dünya Savaşı döneminden bir masumiyet öyküsü ortaya atıyor. ‘Savaş Atı’, usta yönetmenin eski yapıtlarından ‘ET’yle ‘Er Ryan’ı Kurtarmak’ arası bir yapıya sahip. Kuzey İngiltere’de, mali sorunlar içinde boğulan bir çiftçi, yüksek bir fiyata aldığı atı, yaklaşan savaş nedeniyle elinden çıkarmak ve orduya satmak zorunda kalır. Çiftçinin oğlu ise derinlemesine bir dostluk kurduğu atın, savaş sonunda hayatta kalmasını dilemektedir. Film, atın çeşitli cephelerde verdiği bir tür ayakta kalma mücadelesinin öyküsü. Epik filmlerden hoşlananlar için diyelim.
Yönetmen: Steven Spielberg Oyuncular: Jeremy Irvine, Emily Watson, Peter Mullen, Tom Hiddleston Dağıtımcı firma: Tiglon

Saplantı
Yönetmen: Jamie Thraves
Oyuncular: Julia Stiles, Paddy Considine, Karl Pruner
Dağıtımcı: Kanal D


Aşkın Formülü Yok
Yönetmen: Andreas Öhman
Oyuncular: Bill Skarsgard, Martin Wallström
Dağıtımcı firma: Tiglon

Müşterİ
Yönetmen: Josiane Balasko
Oyuncular: Nathalie Baye, Eric Caravaca
Dağıtımcı firma: As Sanat