DaVuDi

DaVuDi
DaVuDi
Sinemanın unutulmaz karakterlere yakından bakma fırsatı veren 'Marilyn ile Bir Hafta' oyuncu performanslarıyla dikkati çekiyor
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

Rüya bütün çektiğimiz…
Marilyn ile Bir Hafta
Bir Hollywood yıldızı Marilyn Monroe, İngiliz sinema ikonu Sir Laurence Olivier’nin ‘The Prince and the Showgirl’ adlı filminde oynamak üzere Britanya’dadır. Fakat işler iyi gitmez, Monroe’nun ‘star’lığıyla Olivier’nin İngiliz sakinliği ve kibri, ortak üretimde problem yaratır. Genç Colin Clark ise alt kademe asistanı olarak çalıştığı sette, kendisini ‘gurbet el’de son derece yalnız hisseden Monroe’nun sırdaşı olur. Delikanlı, rüyada yaşıyor gibidir. Mesele bu rüyanın nasıl ve ne zaman sona ereceğidir. Hem sinema dünyasına, hem de Monroe ve Olivier gibi unutulmaz karakterlere yakından bakma fırsatı veren ama sinematografik öneminden çok oyuncu performanslarıyla dikkati çeken bir çalışma ‘Marilyn ile Bir Hafta’. Williams, bu rolüyle ‘en iyi kadın ’da Oscar’a aday olmuştu.
Yön: Simon Curtis/ Oyn: Michelle Williams, Eddie Redmayne, Kenneth Branagh/ Dağıtım: Tiglon/ D&R Fiyatı: 19.99 TL.

Titanların Öfkesi
‘Titanların Savaşı’nın devamı niteliğindeki ‘Titanların Öfkesi’nde yarı tanrı Perseus, babası Zeus’un yanında insanlığı yok etmek isteyenlere karşı mücadele ediyor. İnsanların bazen tanrılardan bile daha ‘karakterli’ olduklarının altını çizen bu meseller, sinemaya uyarlanırken tabii ki aksiyon ağırlıklı bir anlatımla karşımıza geliyor. ‘Titanların Öfkesi’, ilk filme göre daha aksiyonel, daha espritüel ve daha çekici bir yapım. Sinemada üç boyutlu teknolojinin yardımıyla izlemiştik, DVD versiyonu elbette iki boyutlu bir ‘hizmet’ sunuyor. Ama biliyoruz ki önemli olan boyut değil işlev. Tarihsel öğelerle bezeli fantastik yapımlarla ilgiliyseniz ‘Titanların Öfkesi’ uygun bir seçenek.
Yön: Jonathan Liebesman/ Oyn: Sam Worthington, Liam Neeson, Ralph Fiennes/ Dağıtım: Tiglon Fiyatı: 26.99 TL.

Çok Gürültülü Çok Yakın
11 yaşındaki Oskar Schell, babasını 11 Eylül saldırısında kaybeder. Ebeveyninin geride kalan hatıratı arasında bulduğu anahtar acaba Oskar için önemli bir mesaj mıdır, yoksa o her şeye gereksiz anlamlar yüklemekte midir? Stephen Daldry, balet olmak için çabalayan bir işçi sınıfı temsilcisi çocuğun hikâyesini anlattığı ‘Billy Elliot’la tanınmıştı. İngiliz yönetmen, yaklaşık 11 yıl sonra yine minik bir çocuğun arayışlarını perdeye taşıyor. Ne var ki son adımı çok fazla Amerikalı, çok fazla Hollywood duyarlılığı taşıyor. Hele ki meseleye Türkiye gibi çocuklar açısından acıları çok fazla bir coğrafyadan bakınca, filmin dertleri biraz sabun köpüğü gibi duruyor. Minik Oskar’da Thomas Horn ve gizemli yaşlı adamda Max von Sydow filmi sürükleyen isimler.
Yönetmen: Stephen Daldry/ Oyuncular: Thomas Horn, Tom Hanks, Sandra Bullock/ Dağıtım: Tiglon Fiyatı: 19.99 TL.

ÇÖMEZ
Yön: Jeffrey Fine
Oyn: Kyle Gallner, Laura Allen, Britt Robertson
Dağıtım: As Sanat
Fiyatı: 21.00 TL.

ÖLÜME ÇEYREK KALA
Yön: Gabe Torres
Oyn: Stephen Dorff,
Chyler Leigh, JR Bourne
Dağıtım: Kanal D
Fiyatı: 15.99 TL.

SHAOLIN
Yön: Benny Chan
Oyn: Andy Lau, Nicholas Tse, Bingbing Fan
Dağıtım: As Sanat
Fiyatı: 17.99 TL.