DaVuDi

DaVuDi
DaVuDi
Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi

David Helfgott’un uzak akrabası...

Yönetmen: Joe Wright
Oyuncular: Jamie Foxx, Robert Downey Jr., Catherine Kneer
Dağıtımcı firma: Kanal D
The Soloist
Los Angeles Times’ın köşe yazarlarından Steve Lopez, günün birinde tanıştığı bir ‘homeless’in (evsiz), büyük bir yetenek olduğunu fark eder. Nathaniel Ayers adlı bu adam, bir zamanlar Juliard Müzik Okulu’nda okumuş daha sonra eğitimini yarım bırakmıştır. Yollarda keman çalan Nathaniel aslında iyi bir çellisttir. Lakin Lopez, yazı dizisinin kahramanına dönüştürdüğü bu adamın zamanla çok acılı bir iç dünyası olduğunu fark eder. David Helfgott’un hayat hikâyesinin anlatıldığı ‘Shine’ı andıran ‘The Soloist’, gerçek bir vakadan sinemaya uyarlanmış. Film, bu medya çağında böylesi bir olaya vakur, mesafeli ve hakkını vererek yaklaşıyor. Öyküde Nathaniel Ayers’ı, daha önce ‘Ray’de yine bir müzisyene hayat veren ve bu rolle Oscar’a kazanan Jamie Foxx canlandırıyor.

Trainspotting

Yönetmen: Danny Boyle
Oyuncular: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Robert Caryle, Kelly McDonald
Dağıtımcı firma: Tiglon
Geçen sezon ‘Slumdog Millionaire’la Oscar’a uzanan Danny Boyle’u, hem dünyaya tanıtan, hem de daha sonradan ‘kült’leşen filmi, nihayet DVD’de. Irvine Welsh’in (ki filmde küçük bir rolü de var) kitabından sinemaya uyarlanan yapımda, Edinburg’da yaşayan bir grup genç İskoç uyuşturucu bağımlısının hayata tutunma çabaları, son derece başarılı bir sinematografi ve çarpıcı bir dille yansıtılıyor. Filmde yer alan o dönemin genç oyuncularının hepsi, daha sonradan yollarına devam etti ve birçok iyi projede yer aldı. Film kadar, sountrack’i de muhteşem. Klişe deyimiyle ‘Zamanında keşfetmeyenler için’ diyoruz.

Uzak İhtimal

Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun
Oyuncular: Nadir Karabacak, Görkem Yeltan, Ersan Uysal
Dağıtımcı firma: Kanal D
Ankara-Beypazarılı genç müezzin Musa, İstanbul Tophane’deki bir camiye atanır. İlk kez çıktığı gurbet elde, ayakta kalma savaşı verirken yalnızlığını ise iki insan yok eder. Biri, kendisini yetiştiren rahibe Anna’ya yaşlılığı süresince bakan komşusu Clara, diğeri de bir tesadüfen tanıştığı yaşlı sahaf Yakup. Musa, Clara’ya ilgi duymaya başlamıştır ama açılmak için cesareti yoktur. Mahmut Fazıl Coşkun, ilk filminde farklı kutuplardan insanların çaresizliğine yalın, samimi veson derece ince gözlemlerle yaklaşıyor. Film, zaman zaman yürek burkuyor ama neşesini de kaybetmiyor. Ayrıca üç ana oyuncusu da çok başarılı.