DaVuDi

DaVuDi
DaVuDi
Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi

Memleketimden insan manzaraları

Yönetmen: Yağmur ve Durul Taylan
Oyuncular: Engin Günaydın, Binnur Kaya, Settar Tanrıöğen, Serra Yılmaz
Vavien

Küçük bir kasaba odağında, ‘memleketimden insan manzaraları’... Evine kayıtsız, gözü dışarıda olan elektrikçi Celal, babasının Almanya’dan yolladığı paraları saklayan ama tek derdi kocasından sevgi ve şefkat görmek isteyen karısı Sevilay, Celal’in takımdan ayrı düz koşan ağabeyi ve muhtemelen öykünün en masumu Cemal... Taylan Biraderler, Engin Günaydın’ın senaryosundan yola çıkarak çektikleri üçüncü uzun metrajda hem sinemamız, hem de kendi filmografileri içinde yüz akı bir yapıta imza atmışlar. ‘Vavien’, hem uzaktan uzağa Coen Kardeşler’in ‘Fargo’sunu andırıyor, hem de yine Coen’lerin son dönemlerdeki bir çok yapıtından daha iyi bir film olmayı başarıyor. Oyunculuklarsa mükemmel. Kısaca bu sezonun en iyi işlerinden biriydi ‘Vavien’, zamanında görmediyseniz kesinlikle kaçırmayın.
Dağıtımcı firma: Tiglon

Ejder Kapanı

Yönetmen: Uğur Yücel
Oyuncular: Uğur Yücel, Kenan İmirzalıoğlu, Berrak Tüzünataç, Nejat İşler

Biri emekliliğine çok az bir süre kalmış tecrübeli bir polis, diğeri de genç, gelecek vaat eden yaman bir yardımcı... İkili, son dönemde İstanbul’u kan gölüne boğan, ama daha çok ‘hak edenleri’ öldüren bir seri katilin peşine düşüyor. Son dönemde dünya sinemasında da sık sık karşımıza gelen ‘Kendi adaletini kendin sağla’ görüşünün yerli izdüşümü sayılabilecek film, biçimsel atmosferiyle dikkat çekiyor. ‘Ejder Kapanı’, genel çizgileriyle bir Hollywood prodüksiyonu kalitesinde. Ama handikabı da burada başlıyor galiba, finali de Hollywood yapımlarını andırıyor ve bütün bir film boyunca yaratılan etkiyi azaltıyor. Uğur Yücel, ilk kez başkasının senaryosunu çekerken oyunculuk anlamında da, kadrodaki diğer isimler gibi sınıfı rahatlıkla geçiyor. Eli yüzü düzgün bir ‘yerli’ polisiye izlemek isteyenler için.
 Dağıtımcı firma: Kanal D

The Hurt Locker

Yönetmen: Kathryn Bigelow
Oyuncular: Jeremy Renner, Anthony MacKie, Ralp Fiennes, Guy Pierce

İşte bu yılın Oscar galibi... Hatırlanacağı gibi Irak’ta, bir bomba imhacısı Amerikan askerinin yaşadıklarını anlatan yapım, başta ‘En iyi film’, ‘En iyi yönetmen’ ve ‘En iyi senaryo’ olmak üzere altı dalla Akademi heykellerini koltuğunun altına sıkıştırmıştı. Mark Boal’un kaleme aldığı senaryo, son derece gerçekçi yazılmış diyalogların yanında, filmin özellikle psikolojik açıdan güçlü bir strüktür üzerinde yükselmesine zemin hazırlamış. Lakin ‘Savaş bir bağımlılıktır’ sloganıyla pazarlanan ‘The Hurt Lucker’, bu bağımlılığa neden olan faktörlere hiç de kafa patlatmıyor. Kişisel olarak fikrimi sorarsanız, Amerikan sineması aynı güzergâhta, geçmişte ‘Kıyamet’, ‘Eve Dönüş’, ‘Avcı’, ‘Thin Red Line’ gibi başyapıtlar üretmişti. ‘The Hurt Locker’ ise yakın tarihli dertlerle örülü olduğu için ilginç sayılabilir.  Dağıtımcı firma: Tiglon

Meraklısına

KANA SUSADIM
Yönetmen: Karyn Kusama
Oyuncular: Megan Fox, Amanda Seyfried.
Dağıtımcı firma: Tiglon

KUZEY YAMACI
Yönetmen: Philipp Stözl
Oyuncular: Benno Fuermann, Johanna Wakalek
Dağıtımcı firma: Kanal D


    ETİKETLER:

    Mayın