DaVuDi

DaVuDi
DaVuDi

‘Pandora’ma dokunma

Yönetmen: James Cameron
Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana
Avatar
Yıl 2154... Bekleneceği üzre dünyanın çivisi çıkmış, gezegende ‘çevrecilik’ adına pek bir şey kalmamış. Bu durumda, son derece verimli bir yer olan Pandora adlı kolonide, insanlık bir tür geleceğini arıyor. Lakin bu koloninin yerlileri konumundaki Na’viler’in yaşadığı bölgede çok önemli işlere yarayan bir maddenin yatağının olması meselenin seyrini değiştiriyor. Bu esnada işgalci güçler için çalışan eski deniz piyadesi Jake Sully de, Na’vi kızı Neytiri’ye aşık olunca işin işler karışıyor; çünkü dünyalıların gerçek niyetinin ortaya çıktığı aşamada Jake, Na’vi halkının yanında yer alıyor ve kendi ırkına karşı savaşa soyunuyor. Bu yılın Oscar’larında adından adından çok söz ettiren ama sonuçta ana dallardan eli boş dönen lakin 3D teknolojisiyle ‘sinemada devrim’ yaptığı iddia edilen film, şimdi DVD formatında huzurlarımızda. Bakalım filmin iki boyutlu halinden de aynı derece de tat alacak mıyız? Dağıtımcı firma: Tiglon

Triangle

Yönetmen: Christopher Smith
Oyuncular: Melissa George, Michael Dorman, Rachael Capriani, Henry Nixon
Sorunlu oğluyla yaşayan Jess, yakın bir arkadaşının düzenlediği bir yat gezisine katılır. Topluluk, denize açıldıktan sonra çıkan bir fırtınanın ardından tuhaf olaylarla karşılaşır. Grup, bu esnada denizde rastladıkları terk edilmiş bir gemiye çıkarak kurtulmaya çabalar. Lakin gemi onlar için yeni bir bela kaynağı olacaktır. Yönetmenliğini Christopher Smith’in üstlendiği yapım, başarılı senaryosuyla gizemini ve heyecanını son ana kadar ayakta tutuyor. İçiçe geçmiş olay örgüsü seyircinin kafasını yeterince karıştırırken filmin zekâ kokan kurgusu gerilimin dozajını yükseltiyor. Sonuç itibarıyla son zamanlarda DVD raflarına uğrayan ilgiye değer gerilimlerden biri ‘Triangle’.
Dağıtımcı firma: Kanal D

Terra’yı Kurtarmak

Yönetmen: Aristomenis Tsirbas
Bu haftanın gündeminde ‘istilacı uzaylı’ klişesini tersten okuyan filmler var. Kanada doğumlu olan ama uzun süredir Hollywood’da çalışan görsel efektçi Aristomenis Tsirbas imzalı aminasyon ‘Terra’yı Kurtarmak’ (Battle For Terra), ‘Avatar’la benzerlikler içeren bir çalışma. Üstelik yapım yılı 2007. Tabii bu durumda ‘Ortada bir esinlenme var’ iddiasında bulunacak değiliz elbet ama iki filmde de insanlık, istilacı ve uygarlıkları yok edici yanlarıyla gündeme geliyor. ‘Terra’yı Kurtarmak’ Dünyayı, sonra Mars ve Jüpiter’i mahveden insanlığın barışçı Terra’yı gözüne kestirmesini anlatıyor. Hem görselliği, hem de mesajları itibarıyla, kayda değer bir çalışma, gayet başarılı bir animasyon.
Dağıtımcı firma: Kanal D

Meraklısına

AĞUSTOS
Yönetmen: Austin Chick
Oyuncular: Josh Hartnett, Naoime Harris, Robin Tunney, Adam Scott
Dağıtımcı firma: Tiglon

ELLİ ÖLÜ ADAM
Yönetmen: Kari Skogland
Oyuncular: Jim Sturgess, Ben Kinsley, Rose
McGowan
Dağıtımcı firma: Tiglon