Dedektif imamın yeni filmleri de çekilecek

Dedektif imamın yeni filmleri de çekilecek
Dedektif imamın yeni filmleri de çekilecek
Altın Portakal'da dün son yarışmalı filmler de 'Fakat Müzeyyen Derin Bir Tutku' ile 'İtirazım Var' gösterildi. Onur Ünlü, yerli dedektif yaratmak isterken ortaya çıkan imam Selman Bulut'un, başka filmlerde de var olmaya devam edeceğini açıkladı

Çiğdem Vitrinel'in Antalya’da ulusal yarşmada yer alan yeni filmi ‘Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku' dün dünya prömiyeri yaptı. 51'inci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Ulusal Uzun Metraj' film yarışma kategorisinde yarışan 12 filmin sonuncusu dün gösterildi. Çiğdem Vitrinel’in yönettiği Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku’da Erdal Beşikçioğlu, Sezin Akbaşoğulları, Erdinç Gülener, Ege Aydan, Hare Sürel, Derya Alabora oynuyor.
Gösterimin ardından film söyleşisi sansüre karşı ortak bildirinin okunmasıyla başladı. Çiğdem Vitrinel, eşit koşullarda kadın ve erkeğin yer aldığı filminin, ilişkiler ve aşk kavramı üzerine felsefe yapan bir film olduğunu söyledi. Müzeyyen'i canlandıran Sezin Akbaşoğulları, filmi izlerken kendisinin daha çok Arif'le (Erdal Beşikçioğlu) empati kurduğunu belirterek, "Ben kendime çok kızdım. Arif'i neden ağlattım diye. Ama seyircinin öyle yapmadığını gördüm" dedi. Söyleşide ‘Sivas' filminin yönetmeni Kaan Müjdeci, yönetmen Vitrinel'e "Oyuncuların oyunculuklarını kırmayı nasıl başarabildiniz?" diye sordu. Erdal Beşikçioğlu'nun rolü, senaryoyu çok severek kabul ettiğini anlatan Vitrinel, "Erdal işe katılmak istedi. “Son noktada sen ne dersen onu yapacağız” diyordu ama Arif'e bir şeyler katarak gelişti. Çok fazla prova yapmıyorum. Yapaylaştırdığını düşünüyorum. Onun dışında oyuncuları rahat bırakıyorum. Oyuncular sayesinde plan tekrarları üçü geçmedi" dedi.

Sezin Akbaşoğulları ve Ege Aydan

DEDEKTİF İMAM DEVAM EDECEK
Dün gösterilen bir başka yarışma filmi de Onur Ünlü'nün daha önce sinemalarda da gösterilen ‘İtirazım Var' oldu. Oyuncu kadrosunda Serkan Keskin, Hazal Kaya, Büşra Pekin, Öner Erkan, Osman Sonant, Serdar Orçin'in yer aldığı filmin ardından düzenlenen söyleşide Ünlü, “işe saf bir polisiye yapmak için başladıklarını” söyledi. Filmine siyasetin sonradan dahil olduğunu belirterek, "Siyasi mevzu sonradan dahil oldu, engellemedim. Siyasi polisiye oldu. İyi de oldu" dedi. Polisiyle ilgili öğrencilik yıllarında okur olarak ilgilendiğini belirten Ünlü, "Yerli dedektif nasıl olur fikri üzerine düşünüyorduk. Dedektif uzak bir mesele ama araştırırken Selman Bulut adlı imam dedektif ortaya çıktı" dedi. Ünlü, Selman Bektaş karakterinin başka filmlerde var olmaya devam edeceğini söyledi. İlk hikayede bilinçli olarak açılmamış noktalar bulunduğunu kaydeden Ünlü, "Polisiye, aruzla şiir yazmaya benziyor. Tekrar etmesi gereken kalıplar var ama aynılık hissi uyandırmamalı gibi. Bu karakterin başka bir hikayesinde, zamanı gelince o noktalar açılır" diye konuştu.
Onur Ünlü, genç sinemacılara tavsiyelerinin sorulması üzerine şunları söyledi: "Çok iyi senaryo çalışmalılar. Senaryo her şey. İyi bir senaryo bulduğunuzda hemen çekmeye başlamalısınız. Film çekmek için gerekli koşullar beklenirse asla oluşmayacak."
(Emre Baylan- DHA)