Defne Ayas'a Hollanda'da prestijli ödül

Defne Ayas'a Hollanda'da prestijli ödül
Defne Ayas'a Hollanda'da prestijli ödül
Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği'nin (AICA) Hollanda şubesi, yılın en iyi sergisi ödülünü Defne Ayas'ın direktörü olduğu Witte de With Güncel Sanat Merkezi'ne verdi. Ayas, gelecek yıl düzenlenecek 56. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu'nda Sarkis'in 'Respiro' adlı sunumunun da küratörlüğünü üstleniyor.

Hollanda’da senenin en iyi sergisi ödülü Defne Ayas’in direktörü olduğu en önemli çağdaş sanat müzesi sayılan Rotterdam’daki Witte de With Güncel Sanat Merkezi’ne verildi. Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği’nin (AICA) Hollanda şubesi, Defne Ayas’in direktörü olduğu Witte de With Güncel Sanat Merkezi’nde 5 Eylül 2013 - 5 Ocak 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen, Gustave Flaubert’in ‘Aziz Anthony’nin Baştan Çıkarılışı’ kitabından esinlenilen ‘The Temptation of AA Bronson’ adlı sergiyi yılın sergisi seçti. Ayas, 9 Mayıs-22 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’nda Sarkis’in ‘Respiro’ adlı sunumunun da küratörlüğünü üstleniyor. 

AA Bronson, General Idea grubunun üç sanatçısından biri olarak 1960-1994 yıllarında Toronto ve New York arasında yaşadı ve çalıştı. 25 yıl boyunca 300’ü aşkın yayın ve basılı malzeme üreten grup, 1972’den 1989’a kadar FILE adlı sanatçı dergisini çıkardı. 1994’de çalışma arkadaşlarının ölümünden sonra, AA Bronson ölüm, şifa, dönüşüm ve sosyal adalet konularına odaklanarak kendi ismiyle çalışmalarına devam etti. AA Bronson, son altı yıl New York’da bulunan sanatçı kitabı ve basılı malzeme merkezi Printed Matter’ı yönetti. 24 ülkeden 280’in üzerinde yayın projesini ağırlayan New York Sanatçı Kitapları Fuarı’nı 2006’da başlattı. Özellikle sanatçı kitabı ve ‘demokratik’ edisyonlara odaklanan birçok serginin küratörlüğünü yaptı. Defne Ayas, şu anda Hollanda’nın en önemli çağdaş sanat müzesi sayılan Rotterdam’daki Witte de With Center for Contemporary Art’ın direktörlüğünü yapıyor. 2005’ten bu yana New York Performa Bienali’nin küratörlüğünü de yürüten Ayas, 2007’de Şangay’da Prens Claus Vakfı işbirliğiyle Arthub Asia Kültür Vakfı’nı kurdu. 2012’de 11. Baltık Uluslararası Sanat Trienali’nin eş-küratörlüğünü yaptı. Amsterdam’daki De Appel küratöryel programında eğitim gören Ayas, New York’taki New Museum of Contemporary Art’ta eğitim ve medya programları koordinatörlüğü görevinde bulundu.