Değeri 10 kat arttı!

"Biz aptalız ve bulaşıcıyız. İşte buradayız. Hadi eğlendirin bizi." Bu sözler kulaklarda yankılanalı 10 yıl geçti.

İSTANBUL - "Biz aptalız ve bulaşıcıyız. İşte buradayız. Hadi eğlendirin bizi." Bu sözler kulaklarda yankılanalı 10 yıl geçti. 'X Jenerasyonu' mu yoksa 'Yitik Kuşak' mı dersiniz orası size kalmış, 90'lı yılların gençlerinin marşı haline gelen 'Smells Like Teen Spirits', artık 10 yaşında. Tabii şarkı ile birlikte gerek Nirvana'yı gerekse grunge'ı zirveye taşıyan 'Nevermind' albümü de 10 yaşında.
'Smells Like Teen Spirits' aylık müzik dergisi Q'nun 1998 yılında hazırladığı bir ankette, Beatles'ı bile geride bırakarak gelmiş geçmiş en iyi 100 single listesinde birinciliği kapmıştı. 'Nevermind'ın, açık bir dille yuppie kuşağını iğneleyen kapağı da, gelmiş geçmiş en iyi albüm kapakları arasındaki yerini almıştı: Havuzun içinde, suyun altında çıplak bir erkek bebek ve onun hemen önünde oltanın ucunda salınıp duran 1 Amerikan Doları.
Albüm 10 yılı geride bırakırken, albümün kapağını süsleyen Spencer Elden isimli çocuk da 10 yaşına bastı. Elden, o kapak çekimi yapıldığında henüz dört aylıkmış ve ilk yüzme deneyimini orada yaşamış. Aslında Kurt Cobain kapakta bebek yerine, sualtında doğum yapan bir kadının olmasını istemiş... Nirvana'yı biraz seven Elden'ın en sevdiği grup Blink 182'muş.
Albüm 10 yaşında, Spencer bebek 10 yaşında. Peki oltanın ucuna takılan 1 dolar'a ne oldu? O da 10 dolar oldu. Bizdeki devalüasyona nazire olsun diye değil tabii, 10'uncu yıl hatırına! (Kültür Sanat)