Değerli makas artıkları

Hollywood'un yeni buluşu, klasikleri yenileyip tekrar göstermek. Yıllar önce çekilmiş ve sinema dünyasının klasikleri arasında yerlerini almış filmler...

LONDRA- Hollywood'un yeni buluşu, klasikleri yenileyip tekrar göstermek. Yıllar önce çekilmiş ve sinema dünyasının klasikleri arasında yerlerini almış filmler, yenilenmiş ve daha önce çıkartılan bölümleri eklenmiş biçimde seyircinin karşısına çıkıyor. Cannes Film Festivali'ne görkemli bir dönüş yapan Francis Ford Coppola'nın 'Kıyamet'i (Apocalypse Now) bunun son örneklerinden.
Filmin ruhuna ihanet mi?
Bazı eleştirmenlerin filmin ruhuna ihanet olarak adlandırdığı 'yönetmen kopyası' (driector's cut), yönetmenin, kimi zaman kendi isteğiyle, kimi zaman da yapımcının zorlamaları doğrultusunda filmden çıkardığı bazı sahneleri, sonradan ekleyerek uzattığı versiyon için kullanılıyor. Ancak bu versiyonlar her zaman daha uzun olacak diye bir kural yok. Steven Spielberg'in filmi 'Üçüncü Türle Yakın İlişkiler' örneğinde olduğu gibi, işin içine yeni teknolojiden faydalanılarak yapılan farklı bir kurgu girince filmler ilkinden daha da kısa olabiliyor.
Zaten uzun bir film olan 'Kıyamet'in, Cannes'da gösterilen yeni hali 3 saat 17 dakika sürüyor. Eklenen sahnelerin arasında Aurore Clement'in rol aldığı bir sahne ve striptizci Bunny'nin helikopterde askerlerle aşk yaptığı bir bölüm de var. Aurore Clement,
rol aldığı ama kendini hiç göremediği filme 20 sene sonra dönmesi karşısında, "Sanki bir kutuyu açıyor ve 20 sene sonra kendinizle karşılaşıyorsunuz!" yorumunu yapıyor.
Yapımcı şirket, önümüzdeki yaz gösterime girecek yeni 'Kıyamet'in sadece İngiltere'de yaklaşık 15 milyon pound kazanacağını tahmin ediyor. Coppola ise her ne kadar filmin yeni versiyonunu daha 'renkli' bulsa da, gösterim işinden biraz kuşkulu. O, filmi DVD için düşünmüş, çünkü 1979 yılında olduğu gibi şimdi de seyircinin 2 saat 20 dakikadan uzun filmlerden sıkıldığını düşünüyor.
Aşağıda, yenilenmiş haliyle hayli ses getiren bazı 'yönetmen kopyalarına göz atıyoruz.
Seyirci yenilenmiş filmlerden memnun
Şeytan (The Exorcist) / William Friedkin / 1973 Yaygın kanıya göre gelmiş geçmiş 'en korkunç film' olan 'Şeytan', 1973'te gösterime girdiğinde önemli bir başarıya imza atmıştı. Film, sadece Amerika'da 165 milyon dolar hasılat yapmış ve iki dalda Oscar ödülünü kazanmıştı. 1998'de tekrar gösterime girdiğinde de durum pek farklı değildi. Yıl 2001. 'Şeytan' yine gösterimde, ancak bu sefer 11 dakika daha uzun... Yönetmenin daha önce filmden çıkardığı ve şu ana kadar hiç görülmemiş sahnelerin eklendiği film, artık mutlu sonla bitiyor! Seyirci ise bu durumdan hiç de şikâyetçi değil.
Bıçak Sırtı (Blade Runner) / Ridley Scott / 1982 Sinema tarihinin en iyileri arasında gösterilen Ridley Scott'ın bilim kurgu klasiği 'Bıçak Sırtı', Harrison Ford'un canlandırdığı geleceğin polisi Deckard'ın androidlerle mücadelesini anlatıyor. Gösterime girdikten 10 yıl sonra yeni sahneler ve yeni bir sonla tekrar seyirci karşısına çıkan film, yine büyük ilgiyle karşılanmıştı.
Üçüncü Türle Yakın İlişkiler (Close Encounters of the Third Kind) / Steven Spielberg / 1977 Spielberg'in UFO istilasını konu alan masalsı filmi, 20 milyon
dolara mal olmuş ve dünya genelinde 300 milyon dolar civarında hasılat getirmişti. Yönetmen 1982'de gösterime giren 'özel versiyon'da filmin ortasındaki bazı sahneleri çıkarıp, özel efektleri artırmış ve son sahneleri daha da uzatmıştı. Diğer örneklerden farklı olarak yeni film, orijinalinden üç dakika daha kısaydı. Ancak gişede yine yadsınamayacak bir başarıya imza attı.
E.T. : The Extra-Terrestrial / Steven Spielberg / 1982 'E.T.'nin başarısı Spielberg'in seks ve şiddet kullanmadan filmlerini gişe rekortmeni yapmadaki yeteneğini bir kere daha kanıtladı. Ünlü yönetmen şu sıralar 2002 yılında tekrar gösterime girecek bu filmi onarmakla meşgul. Yönetmenin daha önce çıkardığı kimi sahneleri de ekleyeceği film, 20'nci yıldönümünde değişmiş, yenilenmiş haliyle ve tabii yine iddiasını koruyarak seyircinin karşısında olacak. (The Guardian)