@ErkanAktug

Deliyürek sezonun en iyisi

İzleyici rekoru kıracağı iddia edilen 'Deli Yürek/Bumerang Cehennemi' ilk üç gün rakamları beklentilerini boşa çıkardı.
Haber: ERKAN AKTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - İzleyici rekoru kıracağı iddia edilen 'Deli Yürek/Bumerang Cehennemi' ilk üç gün rakamları beklentilerini boşa çıkardı. Cuma günü 75 sinemada gösterime giren filmi, açılış hafta sonunda (cuma, cumartesi, pazar) 112 bin 226 kişi izledi. Türkiye'yle aynı anda 30 kopyası da Almanya'da gösterime giren film, bu ülkede dört günde 31.200 kişiyi salonlara çekti.
'Deli Yürek'in Türkiye rakamları 'Vizontele' ya da 'Kahpe Bizans' gibi rekortmen filmlerle kıyaslandığında hayli düşük. Öyle ki 'Vizontele'yi açılış hafta sonunda 367 bin kişi, 'Kahpe Bizans'ı ise 232 bin kişi izlemişti.
Salon başına ortalama seyirci esas alındığında da 'Deli Yürek' gerilerde kalıyor. 'Kahpe Bizans'ın 4 bin 549 kişi ile başı çektiği bu kategoride 'Deli Yürek' 1466 kişiyle yedinci sırada.
Ancak bu yıl gösterime giren yerli ya da yabancı filmler dikkate alındığında 'Deli Yürek'in ezici üstünlüğü hemen göze çarpıyor. Film, 'O da Beni Seviyor', 'Büyük Adam Küçük Aşk', 'Şarkıcı', 'Maruf' ve 'Fotoğraf'ın toplam hasılatlarını, üç günde geride bıraktı.
'Deli Yürek'in hasılatının düşük olması krize ya da ramazana yorulabilir. Malum kriz ortamında 'Mumya Dönüyor', 'Pearl Harbor', 'Jurassic Park' gibi gişe rekortmenleri de dahil hiçbir film milyonları salonlarına çekemedi.
Özen Film yetkilileri filmin ramazanın ardından seyircisini artıracağını belirtiyor. Yönetmen Osman Sınav ise 'kriz ortamında 1 milyon seyirci, gerçekte 2 milyondur' şeklindeki görüşünü her seferinde tekrarlıyor. Belki ramazandan sonra seyircisini artırabilir ancak 21 Aralık itibarıyla ona ciddi bir rakip geriyor:
'Yüzüklerin Efendisi'...