Derin bir kadın dostluğuyla 'Kendi Kendine'...

Derin bir kadın dostluğuyla 'Kendi Kendine'...
Derin bir kadın dostluğuyla 'Kendi Kendine'...
Günümüz sanatının iki parlak ismi İnci Furni ve Leyla Gediz, herhangi bir galeri çatısı altına girmeden İstiklal Caddesi'ndeki Elhamra Han'ın ikinci katında 'kolektif' bir sergi açtı. İki sanatçının 2011'de Haydarpaşa Garı'ndan kalkan bir trenin kompartımanında geçirdiği saatlerin ilham verdiği 'Kendi Kendine' başlıklı bağımsız sergi, 16 Ocak'a kadar sürecek.

İstiklal Caddesi’ndeki Elhamra Han’ın (No:131) ikinci katında açılan ‘Kendi Kendine’ başlıklı sergiye ilham veren, İnci Furni ve Leyla Gediz’in 2011 yılında birlikte ürettikleri ‘Self-Help’ isimli video çalışmaları oldu. Günümüz Türkiye sanatının iki parlak ismi Furni ve Gediz, bu ilk ortak çalışmalarında, bugün artık faaliyette olmayan Haydarpaşa Garı’ndan trene atlayıp saatler süren bir yolculuğa çıkarlar. Sanatsal yaratıcılık ve üretim süreçlerini, mavi bir tükenmez kalem etrafında ve sözcüklere gerek olmadan, kimi zaman çocuksu ve muzip, kimi zaman sabırlı ve cesur, kimi zaman bıkkın ve tedirgin ruh halleriyle şekillenen ve derin bir kadın dostluğunun kucakladığı yaklaşık 9 dakikalık bir diyaloga dönüştürürler. Camın ardından akıp giden İstanbul ve Anadolu manzaraları, kentsel dönüşüm, üretim-tüketim ilişkileri, metropol-taşra, hız-yavaşlık, doğa-beton gibi ikilikleri çağrıştırır. İşte bu değişken memleket panoramasını kendisine fon alan belgesel, zamanın akışıyla birbirine dönüşen, birbirini dönüştüren iki sanatçının iç seslerini izlememizi/dinlememizi mümkün kılar. Her iki sanatçının da kendi pratiğini sürdürebilmesi, bu yolculukta birbirlerine eşlik etmeleri, birbirlerinin pratiklerini takip etmeleri, bir anlamda birbirlerinin ideal izleyicisi olmaları sayesinde mümkün.

İstanbul Bienali’nin direktörü Bige Örer’in de işbirliğiyle hayata geçen ‘kolektif’ sergide ‘Self-Help’ isimli videonun yanı sıra İnci Furni ve Leyla Gediz’in farklı dönemlerde gerçekleştirdikleri işleri yer alıyor. İnci Furni, manzara resminin yeniden yorumlandığı ve manzaranın siyasal bir mücadele alanına dönüştüğü ‘Garip Bir Manzara’ isimli süregiden serisinden bir seçki ve ‘Çay Bardakları’ isimli desenini sunuyor. Leyla Gediz, Türkiye’nin üzerine çöreklenen çatışmaların ve savaşların insanda sürekli bir çözümsüzlük hissi uyandıran ruh hali ve son dönem siyasi tarihimizin kırılma noktalarından birine gönderme yapan ‘Warfield’ (2001) ve ’19 Ocak’ isimli çalışmalarının yanı sıra çok yakında kaybettiğimiz, Türkiye güncel sanatının değerli ustası Cengiz Çekil’e bir saygı duruşu niteliğinde gerçekleştirdiği ‘Bugün de Yaşıyorum’ adlı resmi sergiliyor.

‘Kendi Kendine’ sergisi, üzerinde yaşadığımız coğrafyanın ahlaki, siyasi ve toplumsal düğümlerinin ağırlığına rağmen üretimlerini sürdürmeye gayret eden iki sanatçının kişisel çalışmalarını kolektif bir yapıda ele alıyor ve yine bir trenin kompartmanlarını andıran bir mekan içinde bir araya getiriyor.

İnci Furni ve Leyla Gediz’in kolektif sergisi ‘Kendi Kendine’, 16 Ocak’a kadar İstiklal Caddesi’ndeki Elhamra Han’ın ikinci katında salıdan cumartesiye saat 12.00 ile 20.00 arasında görülebilir. Sergi 1 Ocak’ta kapalı olacak. Adres: Elhamra Han, İstiklal Cad. No: 131 Kat: 2, Beyoğlu-İSTANBUL