'Derviş'in azizliği

Sinema dünyasının en eski festivalleri arasında saygın bir yeri olan Locarno Film Festivali, 2 Ağustos gecesi, 54'üncü kez perdesini açtı.
Haber: MEHMET BASUTÇU / Arşivi

LOCARNO - Sinema dünyasının en eski festivalleri arasında saygın bir yeri olan Locarno Film Festivali, 2 Ağustos gecesi, 54'üncü kez perdesini açtı. İsviçre'nin bu küçük kentinde, ortaçağ mimarisinin izlerini taşıyan tarihi meydan Piazza Grande'ye gerilen, 26 x 14 metre boyutlarındaki beyazperde, on gün boyunca yine Avrupa'nın en büyük açıkhava sineması olmayı sürdürecek. Her gece ortalama altı bin izleyici, yedinci sanatın son örnekleriyle burada buluşacaklar.
Açılış'ta Final Fantasy
Açılış, popüler bir video oyundan yola çıkarak, görüntüleri tümüyle bilgisayarda gerçekleştirilen, Hironobu Sakaguchi'nin yönettiği 'Final Fantasy' adlı bilimkurgu filmiyle yapıldı. 'Final Fantasy'nin örneklediği geniş kitle sinemasını dışlamadan, sanat filmlerine, yeni denemelere
ve belgesellere de programında geniş yer veren Locarno Festivali, Venedik'ten bir ay önce düzenlenmesine karşın, önemli bir etkinlik olarak sinema haritasındaki yerini koruyor. İlk filmlerini çeken ya da sinemaları az tanınan ülkelerden gelen yönetmenlere yarışmalı bölümünün kapılarını
açan Locarno, gençleri ve farklı sinemaları tanıtma işlevini başarıyla sürdürüyor. Bu yıl Altın Leopar'a aday gösterilen on dokuz yönetmen Avrupa, Asya, Amerika ve Afrika kıtalarındaki on iki değisik ülkesinden geliyor. Adayların dokuzu kadın, onu da henüz ilk uzun filmlerini gerçekleştirmiş genç yönetmenler... Ayrıca, bir dizi doyurucu toplu gösteri sayesinde sinematek işlevi de gören festival, nüfusu yaz aylarında bile elli bini aşmayan tatil kasabası Locarno'da, on gün içinde yaklaşık 180 bin bilet satarak, dünyanın en popüler sinema etkinlikleri arasında ilk sırada yerini sağlamlaştırıyor.
Toplam 101 filmin gösterileceği Locarno'da bu yıl Türk filmi bulunmuyor. Festivalin dokuz kişilik jürisinde, basın bülteninde
İtalyan olarak tanıtılan bir Türk yönetmen, Ferzan Özpetek de görev almaktaydı. Ancak Özpetek, festivalde yarıştığını sonradan öğrendiği Alberto Rondalli'nin 'Derviş'i nedeniyle jüriden çekildi. Çünkü Ruhi Sarı, Yüksel Arıcı ve Cezmi Baskın'ın rol aldığı 'Derviş'in yapımına Özpetek ve kardeşlerinin yapım şirketi de katılkıda bulunmuştu.
Gerçekleştirdiği üç filmle adını uluslararası
düzeyde duyurmayı başaran Özpetek, sonbaharda
yeni baskısı piyasaya çıkacak olan 'Larousse Sinema Sözlüğü'ne, Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz ve Yeşim Ustaoğlu'yla birlikte eklenen dört Türk yönetmenden biri olacak.