Devler SİYAD gecesinde buluşuyor  

Devler SİYAD gecesinde buluşuyor

 
Devler SİYAD gecesinde buluşuyor

 
Yarın akşam CRR'de yapılacak ve NTV'den canlı yayımlanacak 47. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ödülleri gecesi Cem Yılmaz, Kenan Doğulu, Kıvanç Tatlıtuğ gibi yıldız isimlerin buluşmasına sahne olacak.  

RADİKAL- Sinema Yazarları Derneği’nin (SİYAD) bu yılki ödül töreni son yılların en büyük buluşmalarından birine sahne olacak. 11 Mart Çarşamba gecesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak 47. SİYAD Ödülleri töreninde Cem Yılmaz, Türkiye sinemasının usta yönetmeni Yavuz Turgul’un onur ödülünü sunmak üzere sahneye çıkacak. ‘Unutursam Fısılda’yla en iyi müzik kategorisinin en büyük favorileri arasında gösterilen Kenan Doğulu’nun mini bir konser vereceği gecede Nebahat Çehre’nin onur ödülünü Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü verecek. ‘Kelebeğin Rüyası’yla geçen yıl SİYAD’dan en iyi erkek oyuncu ödülü kazanan ama ‘Kurt Seyit’ dizisinin çekimleri nedeniyle Rusya’da bulunduğu için törene katılamayan Kıvanç Tatlıtuğ’un da bu yıl geceye katılarak erkek oyuncu ödülünü sunması bekleniyor.

 ‘Çemberimde Gül Oya’ dizisinin yanı sıra ‘Babam ve Oğlum’, ‘G.O.R.A.’, ‘A.R.O.G.’ gibi filmlerde rol alan tanınmış oyuncu Özge Özberk’in sunacağı 47. SİYAD Ödülleri töreni 11 Mart Çarşamba saat 20.30'dan itibaren NTV’den canlı olarak yayımlanacak. Gecede yılın en iyileriyle birlikte birlikte yönetmen Yavuz Turgul, besteci Attila Özdemiroğlu ve oyuncular Genco Erkal ve Nebahat Çehre’ye onur ödülleri, Ankaralı sinemacı İrfan Demirkol’a ise emek ödülü verilecek. Ayrıca SİYAD’ın üyeleri arasında yaptığı 100 Yılın En İyi 100 Türk Filmi soruşturmasında ilk 10’a giren filmler de sanatçılarının katılımıyla ilk kez törende açıklanacak.     

Bu yıl çeşitli ödülleri vermek için sahneye çıkacak sanatçılar arasında İzzet Günay, Şerif Sezer, Melike Demirağ, Mahmut Cevher, Arif Erkin, Meral Çetinkaya, Murat Han, Vildan Atasever, Jale Arıkan, Gonca Vuslateri gibi oyuncular, Ali Özgentürk, Ömer Faruk Sorak gibi yönetmenler, belgesel ustası Nebil Özgentürk, görüntü ustası Çetin Tunca, yazar Ahmet Ümit, sinema hocası Prof. Oğuz Makal, Sabancı müzesi müdürü Prof. Nazan Ölçer gibi isimler de yer alıyor. 

NTV’den canlı yayımlanacak tören öncesinde Gece Gündüz programında Nebahat Çehre, Attila Özdemiroğlu ve Atilla Dorsay konuk edilecek, sonra da Kırmızı Halı ekrana gelecek.

Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Altın Palmiye ödüllü filmi ‘Kış Uykusu’nin 10 dalda 13 adaylık elde ettiği 47. SİYAD Ödülleri’nin adayları şöyle:

En iyi film

İtirazım Var - U10 Film

Kış Uykusu - Zeyno Film, Memento Films, Bredok Films

Köksüz - Zoe Film, Re Prodüksiyon, Mars Production

Kusursuzlar - Giyotin Film

Sivas - Kaan Film, Coloured Giraffes, Ret Film

 

En iyi yönetim

Deniz Akçay - Köksüz

Nuri Bilge Ceylan - Kış Uykusu 

Ramin Matin - Kusursuzlar

Kaan Müjdeci -  Sivas

Onur Ünlü - İtirazım Var

 

Mahmut Tali Öngören En iyi senaryo

Deniz Akçay - Köksüz

Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan - Kış Uykusu

Kaan Müjdeci - Sivas

Onur Ünlü - İtirazım Var

Emine Yıldırım - Kusursuzlar

 

Cahide Sonku En iyi kadın oyuncu performansı

Farah Zeynep Abdullah - Unutursam Fısılda

Esra Bezen Bilgin - Kusursuzlar

Melisa Sözen - Kış Uykusu

Ahu Türkpençe - Köksüz

İpek Türktan Kaynak - Kusursuzlar

 

En iyi erkek oyuncu performansı

Erdal Beşikçioğlu - Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

Haluk Bilginer - Kış Uykusu

Doğan İzci - Sivas

Ercan Kesal - Ben O Değilim

Serkan Keskin - İtirazım Var

 

En iyi yardımcı kadın oyuncu performansı

Demet Akbağ - Kış Uykusu

Lale Başar - Köksüz

Hümeyra - Unutursam Fısılda

Zerrin Tekindor - Pek Yakında

Işıl Yücesoy - Unutursam Fısılda

 

En iyi yardımcı erkek oyuncu performansı

Savaş Alp Başar - Köksüz

Nejat İşler - Kış Uykusu

Serhat Kılıç - Kış Uykusu

Ayberk Pekcan - Kış Uykusu

Nadir Sarıbacak - Kış Uykusu

 

En iyi müzik

Ahmet K. Bilgiç, Okan Kaya, Taner Yücel - İtirazım Var

Barış Diri - Kusursuzlar

Kenan Doğulu - Unutursam Fısılda

Giorgos Koumendakis - Ben O Değilim

Harun Tekin - Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

 

En iyi görüntü yönetimi

Armin Dierolf, Martin Solvang - Sivas

Deniz Eyüboğlu Aydın - Kusursuzlar

Vedat Özdemir - İtirazım Var

Andreas Sinanos - Ben O Değilim

Gökhan Tiryaki - Kış Uykusu

 

En iyi kurgu

Emre Boyraz - İtirazım Var

Ruşen Dağhan - Köksüz

Bora Gökşingöl, Nuri Bilge Ceylan - Kış Uykusu

Yorgos Mavropsaridis - Sivas

Theron Patterson - Kusursuzlar

 

En iyi sanat yönetimi

Gamze Kuş - Kış Uykusu

Soydan Kuş - Unutursam Fısılda

Hakan Yarkın - Pek Yakında

Natali Yeres - Ben O Değilim

Emre Yurtseven, Meral Efe Yurtseven - Sivas

 

En iyi belgesel film adayları

Bir Varmış Bir Yokmuş, Kazım Öz

Diyar, Devrim Akkaya

Motör - Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması, Cem Kaya

Tepecik Hayal Okulu, Güliz Sağlam

Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek, Reyan Tuvi

 

En iyi kısa film adayları

8 Haziran, Burak Çevik

Durak, Serdar Çotuk & Buğra Uğur Sofu

Kor, Cihan Sağlam

Müjdeler Var Yurdumun Toprağına Taşına, Erdi Sinemam 100 Şeref Yaşına!, Melik Saraçoğlu & Hakkı Kurtuluş

Pudrasız, Umut Subaşı