Devlet Tiyatroları'nda Necip Fazıl devrimi

Son yıllarda Necip Fazıl'a yer vermemekle eleştirilen Devlet Tiyatroları, bu sezon 'Reis Bey'i programa aldı

2 Ekim’de perdelerini açacak Devlet Tiyatroları, yeni sezon oyunlarını belirledi. İlk turda 34’ü yerli toplam 55 yeni oyun sahneleyecek Devlet Tiyatroları, geçen sezondan devam eden oyunlarla birlikte toplamda 150 eserle sezona merhaba diyecek.
Yeni sezon repertuvarında son yıllarda Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenmeyen Necip Fazıl Kısakürek’in de ‘Reis Bey’ oyunuyla yer alması dikkat çekici. Zira DT, birkaç ay önce ‘muhafazakâr sanat ’ tartışmaları gündemdeyken Necip Fazıl oyunlarını repertuvarına almadığı için eleştiriliyordu. Ölümünün 30’uncu yılında anılan Necip Fazıl’ın DT’de ilk kez sahnelenecek ‘Reis Bey’ oyunu doğru düzgün yargılanmadan idama mahkûm edilen bir adam üzerinden adalet sistemi eleştirisi.
Romantik tiyatronun önemli eserlerinden ‘Cyrano De Bergerac’ da yıllar sonra yeniden DT sahnesinde. Ankara DT tarafından sahnelenecek oyunda Cyrano rolünü Özcan Alper’in ‘Gelecek Uzun Sürer’ filmiyle dikkat çeken Durukan Ordu oynayacak.
Son 10 yılda 194 yeni oyunu ilk kez sahneleyip dünya tiyatro edebiyatına kazandıran Devlet Tiyatroları, bu sezon aralarında Cem Günen’in ‘Sinan Süleymaniye’de’, Hidayet Sayın’ın ‘Altın Kafeste Yangın’, Uğur Saatçi’nin ‘Bu da Geçer Yahu’, Kosta Korditis’in ‘Rulet’, Gülşen Karakadıoğlu’nun ‘Nehir’, Şifa Meydanal’ın ‘Bir Kahve Molası’, Burçak Çöllü’nün ‘Ay Ecesi’, Pervin Okur’un ‘Ah-u Zelha’, Hayriye Ersöz’ün ‘Şekil Bozukluğu’nun da olduğu 17 yerli oyunun dünya prömiyerini gerçekleştirecek.
Cuma Boynukara’nın Memê Alan destanından esinlenerek yazdığı Kürtçe edebiyatın klasiklerinden ‘Mem ile Zin’ de ilk kez Devlet Tiyatroları’nda Türkçe sahnelenecek.
İlk kez DT’de sahnelenecek Bertolt Brecht’in ‘Cesaret Ana ve Çocukları’, Ibsen’in ‘Bebek Evi Nora’, Dürrenmatt’ın ‘Yaşlı Hanımın Ziyareti’nin yanı sıra Aiskylos’tan ‘Prometheus’, Shakespeare’den ‘Macbeth’, Orhan Asena’dan ‘Hürrem Sultan’, Haldun Taner’in ‘Huzur Çıkmazı’; Yılmaz Karakoyunlu’nun ‘Kuzguncuklu Fazilet’i de sezonun yeni oyunlarından.