Devrim sineması önderleri

Sergey Ayzenştayn, Vsevolod I. Pudovkin ve Dziga Vertov, 1917 Ekim Devrimi'nden sonra hem Rus hem de dünya sinemasına yeni bir soluk getiren Sovyet sinemasının medar-ı iftiharları.

İSTANBUL - Sergey Ayzenştayn, Vsevolod I. Pudovkin ve Dziga Vertov, 1917 Ekim Devrimi'nden sonra hem Rus hem de dünya sinemasına yeni bir soluk getiren Sovyet sinemasının medar-ı iftiharları. Üçlünün çektiği filmler, artık beyazcamda. Digital Kültür, aralarında Ayzenştayn, Pudovkin ve Vertov'un önemli yapımlarının bulunduğu 17 filmlik VCD setini satışa sundu. 'Dünyayı Sarsan Filmler' başlığıyla satışa sunulan sette Ayzenştayn'ın 'Grev', 'Potemkin Zırhlısı', 'Ekim', 'Korkunç Ivan' serisi, 'Aleksander Nevski' ve 'Yaşasın Meksika'sı, Pudovkin'in 'Ana', 'Asya Üzerinde Fırtına' ve 'St. Petersburg'un Sonu' Vertog'un 'Kameralı Adam', 'Lenin İçin Üç Şarkı'sı bulunuyor. Pudovkin'in 'Ana'sı dışında Gorki'nin eserlerinden sinemaya uyarlanan 'Çocukluğum', 'Ekmeğimi Kazanırken', 'Benim Üniversitelerim' de sette yer alıyor.
Sinema -Göz kuramı ile, hâkim sinema anlayışını değiştirmeye çalışan ve bir manifesto niteliği taşıyan Dziga Vertov'un 'Kameralı Adam'da filmin çözümlemesini içeren özel kitapçık da VCD ile birlikte veriliyor.
Ayzenştayn'ın son filmi
Ayzenştayn'ın yarım kalan filmi olarak bilinen 'Yaşasın Meksika' da yönetmenin kameramanı Edouard Tisse'nin kurguladığı versiyonu. Zaman zaman festivaller sayesinde seyirciyle buluşan filmler on dokuz ay süren yoğun teknik bir çalışma sonucunda dijital onarımdan geçirilmiş. Digital Kültür Laboratuvarları'nda hem ses hem de görüntü onarımı gerçekleştirilmiş. Filmlerin her biri 10 milyon lira. Ancak set 130 milyon liradan satılıyor. Ayrıntılı bilgi için www.digitalkultur.com (Kültür Sanat)