'Devrimci hafıza'nın izinde

'Devrimci hafıza'nın izinde
'Devrimci hafıza'nın izinde
Türkiye solunun simge ismi Ertuğrul Kürkçü, Sosyalizm Ansiklopedisi'nde yayınlanmış makalelerini 'İsyanın İzinde' kitabında bir araya getirdi.

Kısa süre önce Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı seçilen, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Türkiye ’de solun tarihini onsuz yazamayacağınız bir isim. Kürkçü’nün Dipnot Yayınları tarafından yayımlanan ‘İsyanın İzinde’ adlı kitabı, biri hariç 1987-1988’de Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi’nde yayınlanmış makalelerden oluşuyor. Zamanında kişisel fikir barındırmadığını düşündüğünden Kürkçü’nün imzasıyla da yayımlanmamış bu metinler.
Kürkçü’nün cezaevindeyken kafasında şekillenen ansiklopedi fikri, aynı özle bu kitaba vesile olmuş. O da devrimci bir hafıza yaratmak… Önsözde şöyle diyor: “Devrimci bir hafıza olmadan, önceki kuşakların bilgisi birbirine eklenmeden ayağa kalkan her yeni kuşak, bütün ayaklanma bastırma deneyimlerinin ortak mirasına sahip bir egemenlik mekanizması karşısında bir çocuk saflığıyla kalakalıyordu.” O yüzden Celali isyanlarından, Babailerden Dev- Genç ’e, Che’ye uzanan bir hafızayı bugünün kuşağına anımsatıyor.