Dijital emek ya da 'Marx 2.0'

Dijital emek ya da 'Marx 2.0'
Dijital emek ya da 'Marx 2.0'

Sergide Dilan Bozyel'in 'Nazen' adlı çalışması da yer alıyor.

Amber'15 Uluslararası Sanat ve Teknoloji Festivali kapsamında Fırat Arapoğlu'nun küratörlüğünde Adahan İstanbul'da açılan 'Marx 2.0' sergisi 'dijital emek' kavramını sorguluyor.

RADİKAL - Bu yıl ‘Çalışıyorum Öyleyse Varım–Laboro Ergo Sum’ başlığı altında dokuzuncusu gerçekleştirilen Amber’15 Uluslararası Sanat ve Teknoloji Festivali kapsamında Adahan İstanbul’da ‘Marx 2.0’ başlıklı sergi yer alıyor. Küratörlüğünü Fırat Arapoğlu’nun, koordinasyonunu ise Bahar Ahu Sağın’ın üstlendiği sergi, ‘dijital emek’ terimini, dijital medyanın var olması, üretilmesi, yayılması ve kullanılması için gereken, karşılığı ödenen ve ödenmeyen tüm emek biçimlerini içerecek şekilde genişletmeyi öneriyor. Fırat Arapoğlu bu minvalde konsept metnini ‘sınıflar aşınıyor tezine, sınıfların hiç olmadığı kadar belirgin olduğunu göstererek ve bu açıdan bakılmasını önererek’ yola koyulduklarını belirterek sonlandırıyor.
Çağrı Saray, Dilan Bozyel, İnsel İnal, Mehmet Öğüt, Serkan Taycan ve Yeni Anıt’ın çalışmalarının yer aldığı sergi, 6-15 Kasım tarihleri arasında Adahan İstanbul’da izleyicilerin ziyaretine açık olacak.

Mehmet Öğüt


Çağrı Saray