Dijital sanatın en saf hali 'Monochrome'

Dijital sanatın en saf hali 'Monochrome'
Dijital sanatın en saf hali 'Monochrome'
Akbank Sanat, dijital sanatın en saf haline odaklanan 'Monochrome' başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Ceren Arkman ve Irmak Arkman'ın üstlendiği sergi Ryoichi Kurokawa, LIA, Memo Akten, Selçuk Artut, Ouchhh ve Refik Anadol gibi sanatçıların işlerini bir araya getiriyor.

RADİKAL – Küratör ikilisi Ceren ve Irmak Arkman dünyada tanınmış dijital sanatçılar Ryoichi Kurokawa, LIA, Memo Akten, Quayola ve Simon Heijdens’ın yanı sıra İstanbul’un dijital sanat alanında dikkat çeken isimleri Selçuk Artut, Ouchhh ve Refik Anadol’dan işleri bir araya getiriyor. Kant’ın tanımıyla taklit, anlam ve eğiticilik gibi kaygılardan uzak, sadece estetiğe dayalı serbest güzellik örnekleri olan bu işler algılarımızla oynayarak deneyimleyip keyfini çıkarabileceğimiz alternatif mekanlar, dünyalar ve doğalar yaratmayı hedefliyor.

‘Monochrome’ sergisi siyah-beyaz işlerin temelinde 1 ve 0‘lardan oluşan ikili bir sayı sistemine dayanan bu sanat dalının en iyi yansımaları olduğu düşüncesinden yola çıkıyor. Tek bir rengin tonlarından oluşan ve bu nedenle renk çeşitliliğinin getirdiği olasılıklardan mahrum olan bu işlerin siyah beyaz estetiği gücünü çizgi ve geometriye duyulan hayranlıktan alıyor. Minimal ama bir o kadar da hareketleri, yenilikleri ve teknolojileri ile kuvvetli ve dikkat çekici olduklarından bu işlerin izleyiciyi yakalamaları ve beğeni uyandırmaları aslında çok kolay. Aynı anda hem çok sade ve ulaşılabilir hem de çok karmaşık ve çok-katmanlı olan bu işler sadece yüzeyi izlemek isteyenler için de daha derin katmanlara dalmak isteyenler için de bir izleme sunuyorlar.
Sergi 13 Şubat'a kadar görülebilir.