Diken üstünde John Williams konseri!

Diken üstünde John Williams konseri!
Diken üstünde John Williams konseri!
Bugüne kadar hiçbir konseri Zorlu Center PSM'de gerçekleşen John Williams gala konseri gibi başından sonuna kadar tüylerim diken üstünde dinlememiştim. Rahat koltuklarımızın hep ucunda oturduk, arkamıza yaslanınca orkestra hemen hareketlenip dikkatlerimizi topladı.
Haber: ASYA ROBINS / Arşivi

Hayatım boyunca bir çok klasik müzik konserine gittim, senfoni orkestrasından tutun oda orkestrasına kadar. Orkestranın oluşturduğu dramatik sesler birleşimine de her zaman hayrandım, beni heyecanlandırırdı. Fakat bugüne kadar hiçbir konseri, dün gece gerçekleşen John Williams Gala konseri gibi başından sonuna kadar tüylerim diken üstünde dinlememiştim. Yeni açılan muazzam Zorlu PSM sahnesinin etkisi de vardı bunda. Büyük sahnesi, üç katlı seyirci oturma alanı ve şaşaalı tasarımı ile bu etkinliğin yapılabileceği en iyi yerdi.
Londra Konser Orkestrası, şefleri Anthony Inlglis ile John Williams’ın toplam 11 bestesini çaldılar. Bunlar sırayla; ‘Jaws’, ‘Star Wars’, ‘Jurassic Park’, ‘Memoirs of a Geisha’, ‘JFK’, ‘Harry Potter’, ‘E.T.’, ‘Indiana Jones’, ‘Close Encounters of the Third Kind’, ‘Schindlers List’, tekrar ‘Star Wars’ ve encore olarak ‘Superman’di. Bizi en çok sevindiren şey orkestra şefinin konser boyunca bizi sürekli güldürerek konuşması oldu. Hatta ‘Superman’ parçasına başlarken bize dönüp gömleğini yırtarak açması ve altından Superman kıyafetinin göstermesini söyleyerek geceyi özetleyebilirim. Parça aralarında bize John Williams ve besteleri hakkında küçük hikayeler anlattı. Bilmediğim bir kaç şey öğrendim, örneğin ‘Harry Potter’ın dizisinin ilk filmi için, çok zor bir keman pasajı yüzünden bir müzik 26 kere kaydedilmiş. ‘Close Encounters of the Third Kind’ müziği de John Williams’ın favori bestesiymiş.
Yaklaşık iki saat süren konser boyunca hepimiz rahat koltuklarımızın hep ucunda oturduk, eğer geriye doğru kaymaya başladıysak orkestra hemen hareketlenip dikkatlerimizi topladı. Konserin ikinci parçasının ‘Star Wars’ olmasına hepimiz şaşırdık sanırım. En kült besteyi hemen çalıp bitirecekler mi acaba, diye. Konser sonlarına doğru şef, “Başta çaldığımız ‘Star Wars’ hoşunuza gitti mi, gittiyse size şimdi uzun uzun tekrar çalacağız” dediğinde, bir ‘oh’ çekip Phantom Menace, Princess Leia’nın şarkısı, Darth Vader’ın marşı ve şefin ufak bir iğneleme ile belirttiği üzere çoğumuzun bilmediği, filmin bitiminde çalınan müzikten oluşan bir dörtlü seri dinledik. Etkinlik öncesi yazdığım yazıda John Williams’ın dramatik trompet sololarını sevdiğinden bahsetmiştim, hakikaten de öyle. Üflemeli çalgılardan trompet ailesi üyeleri bestelerinde büyük yer kaplıyor. Güçlü sesleri ile bir marş havası veriyorlar. Konser boyunca çokça trompet solosu yanında yan flüt ve keman soloları da dinledik.
Konser boyunca lazer ışık gösterisi söz konusuydu. Bazı parçalarda etkileyici oldular ama bazılarında biraz dikkatimizi dağıttıklarını da düşünüyorum. Normal ışıklandırma ise mükemmeldi. Her parçada hissettiğimiz duyguları yansıtan renkleri bulmuş ve uygulamışlar. Konserin sonundaki ‘Star Wars’ dörtlü serisinin son parçasında başlayan havai fişek ve ateş gösterisi de müzik ritmine uygun olduğu için yüreklerimizi güzelce hoplattı ve bizi mutlu bir şaşkınlık içerisinde bıraktı.
Zorlu’ya böylesine heyecanlı bir etkinlik düzenlediği için kendi adıma teşekkür ediyorum. Önümüzdeki aylar için programlarını da inceledim ve açıkçası gitmek istemediğim bir tane etkinlik bile bulamadım.